Trwa ładowanie...

Wrocław: zburzono zabytkową wozownię. Aktywiści chcą zgłosić sprawę do prokuratury

We Wrocławiu dokonano rozbiórki dawnej wozowni, która niedawno trafiła do ewidencji zabytków. Miejscy aktywiści deklarują, że ta sprawa trafić może nawet do prokuratury.

Share
Wrocław: zburzono zabytkową wozownię. Aktywiści chcą zgłosić sprawę do prokuratury
Źródło: Facebook, fot: Stop wyburzaniu kamienic na Pułaskiego/Małachowskiego we Wrocławiu
dwd1css

Wyburzanie dawnej, drewnianej wozowni przy ul. Orlej we Wrocławiu, która od wielu lat pełniła funkcję garaży, rozpoczęto w ubiegłym tygodniu. Jak twierdzą aktywiści z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, obiekt niedawno znalazł się w ewidencji zabytków Dolnego Śląska, a w marcu 2015 r. Towarzystwo wnioskowało o wpisanie go do rejestru zabytków.

- Budynek był prawnie chroniony. O fakcie wyburzenia zawiadomimy prokuraturę – deklarują aktywiści z TUMW.

Podkreślają, że gdyby dokonano demontażu konstrukcji wozowni, mogłaby zostać ona przeniesiona w inne miejsce. Tymczasem, dokonano jest zburzenia w sposób, który uniemożliwia odtworzenie poprzedniej formy. Jak dodają autorzy jednej ze stron na Facebooku zajmującej się wrocławskimi zabytkami, Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego wydał zgodę na rozbiórkę znajdującego się w ewidencji zabytków obiektu.

dwd1css

Jak sprawa się zakończy – na razie nie wiadomo. Nie po raz pierwszy pojawia się we Wrocławiu problem związany z wyburzaniem obiektów zabytkowych. Głośną sprawą były plany wyburzenia przez miasto kamienic przy ul. Pułaskiego, mimo że cały układ Przedmieścia Oławskiego wpisany jest na listę zabytków. Na chwilę obecną jednak nie ma wiążących decyzji w sprawie przyszłości tych budynków.

W październiku 2014 r. opisywaliśmy sprawę burzenia pochodzącego z przełomu XIX i XX w. schronu zlokalizowanego przy ul. Grabiszyńskiej. Choć obiekt nie znalazł się w ewidencji zabytków, o zaprzestanie prac rozbiórkowych zaapelowała miejska konserwator zabytków. Niestety, po schronie pozostała jedynie sterta cegieł.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dwd1css

Podziel się opinią

Share
dwd1css
dwd1css
Więcej tematów