Trwa ładowanie...
d40rkfd

Wirus Zika dotarł do Rosji. Zarażona jest mieszkanka Moskwy

• W Rosji odnotowano pierwszy przypadek osoby zakażonej wirusem Zika
• Poinformował o tym Rospotriebnadzor
• Zarażona to Rosjanka z Moskwy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wirus Zika dotarł do Rosji. Zarażona jest mieszkanka Moskwy
(PAP/EPA, Fot: DANIEL BOCKWOLDT)
d40rkfd

Według Rospotriebnadzoru, rosyjskiej służby ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów, "zarażona była na urlopie w Republice Dominikańskiej i gdy przyjechała do Moskwy oznak zakażenia nie było, ale po kilku dniach po powrocie jej samopoczucie się pogorszyło, pojawiła się gorączka i wysypka".

Stan zdrowia kobiety, która znajduje się w specjalistycznym szpitalu w Moskwie, jest zadowalający, a u członków jej rodziny wirusa nie wykryto.

Cytowane przez agencję RIA Nowosti źródło w kręgach medycznych podało, że chora mieszka w Moskwie, a samolot, którym przyleciała, lądował na lotnisku Domodiedowo.

d40rkfd

Wirus Zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia.

Obecnie naukowcy podejrzewają, że Zika ma związek zarówno z mikrocefalią u noworodków, jak i z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. U kobiet ciężarnych Zika może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić do śmierci dziecka. Obecnie nie ma szczepionki przeciwko wirusowi.

d40rkfd

Podziel się opinią

Share
d40rkfd
d40rkfd
Więcej tematów