Trwa ładowanie...

Waszczykowski: premier zadzwoniła do szefa KE

• Waszczykowski: premier Szydło rozmawiała z szefem KE
• Rozmowa odbyła się przed debatą w KE o sytuacji w Polsce
• O rozmowę poprosiła Szydło
• Juncker powiedział, że "żadnej wojny między Polską a UE nie ma"

Share
Waszczykowski: premier zadzwoniła do szefa KE
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d35bi6y

Premier Beata Szydło rozmawiała we wtorek telefonicznie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem o środowej debacie w KE o sytuacji w Polsce - poinformował minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Jak powiedział, o rozmowę poprosiła Szydło.

- Od godz. 17:00 do 17:45 odbyła się długa, rzeczowa rozmowa pani premier Szydło z komisarzem Junckerem, gdzie pan komisarz wyjaśnił premier, że jest to rutynowa procedura, orientacyjna, wymiana poglądów na temat niektórych aspektów prawnych w Polsce, która nie zakończy się żadną decyzją KE, bo Komisja będzie czekać na dalsze opinie, m.in. Komisji Weneckiej, która będzie przedstawiona pewnie w marcu - powiedział w TVN24 Witold Waszczykowski.

d35bi6y

- Szef Komisji powiedział pani premier, że żadnej wojny między Polską a Unią Europejską nie ma - dodał minister.

Pytany, z czyjej inicjatywy odbyła się rozmowa, powiedział, że to premier o nią poprosiła, "aby wyjaśnić charakter dyskusji zapowiedzianej na jutro".

W środę na temat stanu praworządności w Polsce i kontrowersji, jakie wywołały ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz radiofonii i telewizji, będzie dyskutować na zamkniętym posiedzeniu kolegium komisarzy UE. Według unijnych źródeł wydaje się jednak mało prawdopodobne, by KE wszczęła postępowanie przeciw naszemu krajowi.

W środę przed debatą rozmowy z europosłami będzie prowadził minister ds. europejskich Konrad Szymański.

d35bi6y

Podziel się opinią

Share
d35bi6y
d35bi6y
Więcej tematów