RegionalneWarszawaWarszawa. Herby Warszawy i Berlina zatopione w asfalcie

Warszawa. Herby Warszawy i Berlina zatopione w asfalcie

Na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ul. Batorego warszawscy drogowcy odtworzyli herby Warszawy i Berlina. Wcześniej były namalowane na drodze dla rowerów. To świadectwo współpracy pomiędzy dwoma partnerskimi miastami.

Warszawa. Herby Warszawy i Berlina zatopione w asfalcie
Źródło zdjęć: © Urząd m.st. Warszawa | Urząd m.st. Warszawa

Herby odtworzyli warszawscy drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich.

Syrenka i niedźwiedź, czyli herby obydwu miast zostały zatopione w asfalcie prawie 20 lat temu. W 2000 r. przejazdy rowerowe zostały oficjalnie otwarte w ramach Dni Berlina przez ówczesnych prezydenta Warszawy i burmistrza Berlina, Pawła Piskorskiego i Eberharda Diepgena – poinformował ratusz.

Herby to skromny symbol wieloletniej współpracy. Berlin i Warszawa podpisały „Umowę o Przyjaźni i Współpracy” w sierpniu 1991 r. W jubileuszowym 2016 roku z okazji 25 lat partnerstwa w obydwu stolicach odbyły się uroczyste obchody. Z tej okazji w Warszawie rozegrany został turniej piłkarski o puchar Prezydenta Miasta. Rywalizowały w nim młodzieżowe zespoły z Polski i Niemiec. Na ulice stolicy wyjechał piętrowy autobus z Berliner Verkehrsbetriebe (BVG).

Warszawa. Przebudowa skrzyżowania

W zeszłym roku skrzyżowanie al. Niepodległości i ul. Batorego przeszło kompleksową przebudowę. Pojawiły się brakujące przejście dla pieszych i przejazd rowerowy. Wyznaczone zostało naziemne dojście do przystanków tramwajowych. Wprowadzony został też priorytet dla tramwajów w ustawieniach sygnalizacji.

Od początku w projekcie przewidziany był powrót herbów na dotychczasowe miejsce. W celu zapewnienia jak najlepszej trwałości odtworzenie herbów nastąpiło dopiero na wiosnę. Malowanie grubowarstwowe to technologia, która wymaga wyższych temperatur niż te, które występują zimą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)