Trwa ładowanie...
dotmicu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Umorzono śledztwo w sprawie śmiertelnego postrzelenia w radiowozie

Prokuratura w Radomiu umorzyła śledztwo ws. śmiertelnego postrzelenia w radiowozie konwojowanego przez policjantów 24-letniego aresztanta. W ocenie śledczych postrzelenie było wynikiem niewłaściwego zachowania pokrzywdzonego, a funkcjonariusze nie naruszyli prawa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Umorzono śledztwo w sprawie śmiertelnego postrzelenia w radiowozie
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
dotmicu

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz, śledztwo w sprawie "nieumyślnego spowodowania śmierci 24-latka w wyniku postrzału z broni policyjnej" zostało umorzone wobec braku znamion przestępstwa.

Według rzeczniczki w toku śledztwa ustalono, że postrzelenie było wynikiem niewłaściwego zachowania pokrzywdzonego; obaj funkcjonariusze nie naruszyli prawa, działali zgodnie z obowiązującymi ich procedurami, zachowali wszelkie środki ostrożności, aby broń nie dostała się w ręce osób niepowołanych.

"Pijany i agresywny"

dotmicu

Do zdarzenia doszło w maju ub.r. 24-letni Łukasz K. odbywał w areszcie karę pozbawienia wolności za jazdę w stanie nietrzeźwości. Jednocześnie codziennie mógł wychodzić z aresztu, gdyż bezpłatnie pracował na wolności. Jak ustalono w śledztwie, feralnego dnia nie zgłosił się po pracy do aresztu, więc do domu przyjechali po niego policjanci.

Mężczyzna chował się przez funkcjonariuszami, był pijany i agresywny, został więc skuty kajdankami - z rękoma z tyłu. W trakcie jazdy, gdy radiowóz wykonywał manewr na rondzie w Lipsku, pokrzywdzony przechylił się i przycisnął siedzącego obok funkcjonariusza. Prawdopodobnie właśnie wtedy wyciągnął mu broń z kabury. Po kilku sekundach policjanci usłyszeli strzał. Mężczyzna zmarł po kilku godzinach w szpitalu. - Sekcja zwłok wykazała, że wlot pocisku znajdował się w bliskiej odległości od kręgosłupa, z tyłu na wysokości paska od spodni, zaś wylot na brzuchu, a w rezultacie pocisk utknął w dachu radiowozu - powiedziała Chrabąszcz.

Biegli: postrzelił się sam

Zespół biegłych powołany przez prokuraturę stwierdził, że 24-latek postrzelił się sam. Wskazywał na to ruch pocisku, tor jego lotu oraz fakt, że strzał został oddany z przyłożenia. Śledczy zbadali też, jak pokrzywdzony, który miał skute z tyłu ręce, mógł wyciągnąć pistolet z kabury towarzyszącemu mu policjantowi i strzelić sobie w plecy. "Przeprowadzono eksperyment, który potwierdził, że jest to możliwe" - powiedziała rzeczniczka.

dotmicu

Postanowienie o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocne. Rodzice pokrzywdzonego i jego pełnomocnik mogą złożyć zażalenie. Wówczas akta sprawy zostaną przekazane do sądu w celu rozpoznania.

Zobacz również: Dzieci wezwały policję na plac zabaw

dotmicu

Podziel się opinią

Share

dotmicu

dotmicu
Więcej tematów