Trwa ładowanie...
d4kvoas

Umorzono śledztwo w sprawie śmiertelnego postrzelenia w radiowozie

Prokuratura w Radomiu umorzyła śledztwo ws. śmiertelnego postrzelenia w radiowozie konwojowanego przez policjantów 24-letniego aresztanta. W ocenie śledczych postrzelenie było wynikiem niewłaściwego zachowania pokrzywdzonego, a funkcjonariusze nie naruszyli prawa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Umorzono śledztwo w sprawie śmiertelnego postrzelenia w radiowozie
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d4kvoas

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz, śledztwo w sprawie "nieumyślnego spowodowania śmierci 24-latka w wyniku postrzału z broni policyjnej" zostało umorzone wobec braku znamion przestępstwa.

Według rzeczniczki w toku śledztwa ustalono, że postrzelenie było wynikiem niewłaściwego zachowania pokrzywdzonego; obaj funkcjonariusze nie naruszyli prawa, działali zgodnie z obowiązującymi ich procedurami, zachowali wszelkie środki ostrożności, aby broń nie dostała się w ręce osób niepowołanych.

"Pijany i agresywny"

d4kvoas

Do zdarzenia doszło w maju ub.r. 24-letni Łukasz K. odbywał w areszcie karę pozbawienia wolności za jazdę w stanie nietrzeźwości. Jednocześnie codziennie mógł wychodzić z aresztu, gdyż bezpłatnie pracował na wolności. Jak ustalono w śledztwie, feralnego dnia nie zgłosił się po pracy do aresztu, więc do domu przyjechali po niego policjanci.

Mężczyzna chował się przez funkcjonariuszami, był pijany i agresywny, został więc skuty kajdankami - z rękoma z tyłu. W trakcie jazdy, gdy radiowóz wykonywał manewr na rondzie w Lipsku, pokrzywdzony przechylił się i przycisnął siedzącego obok funkcjonariusza. Prawdopodobnie właśnie wtedy wyciągnął mu broń z kabury. Po kilku sekundach policjanci usłyszeli strzał. Mężczyzna zmarł po kilku godzinach w szpitalu. - Sekcja zwłok wykazała, że wlot pocisku znajdował się w bliskiej odległości od kręgosłupa, z tyłu na wysokości paska od spodni, zaś wylot na brzuchu, a w rezultacie pocisk utknął w dachu radiowozu - powiedziała Chrabąszcz.

Biegli: postrzelił się sam

Zespół biegłych powołany przez prokuraturę stwierdził, że 24-latek postrzelił się sam. Wskazywał na to ruch pocisku, tor jego lotu oraz fakt, że strzał został oddany z przyłożenia. Śledczy zbadali też, jak pokrzywdzony, który miał skute z tyłu ręce, mógł wyciągnąć pistolet z kabury towarzyszącemu mu policjantowi i strzelić sobie w plecy. "Przeprowadzono eksperyment, który potwierdził, że jest to możliwe" - powiedziała rzeczniczka.

d4kvoas

Postanowienie o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocne. Rodzice pokrzywdzonego i jego pełnomocnik mogą złożyć zażalenie. Wówczas akta sprawy zostaną przekazane do sądu w celu rozpoznania.

Zobacz również: Dzieci wezwały policję na plac zabaw

d4kvoas

Podziel się opinią

Share
d4kvoas
d4kvoas
Więcej tematów