Trwa ładowanie...
d2lwelx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ukraiński parlament zaapelował do Dumy i Putina o uwolnienie Sawczenko

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zwróciła się do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) i do prezydenta Władimira Putina o uwolnienie ukraińskiej pilotki i deputowanej Nadii Sawczenko, oskarżonej o współudział w zabójstwie rosyjskich dziennikarzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadia Sawczenko, plakat wyborczy
Nadia Sawczenko, plakat wyborczy (PAP/ITAR-TASS, Fot: Nikitin Maxim)
d2lwelx

Według akt sprawy porucznik Nadia Sawczenko walczyła na wschodzie Ukrainy w szeregach ochotniczego batalionu Ajdar; w czasie starć z siłami prorosyjskimi w obwodzie ługańskim została wzięta do niewoli, a na początku lipca - nie wiadomo w jaki sposób - znalazła się w Rosji, w areszcie śledczym. Ukrainka nie przyznaje się do winy i - podobnie jak strona ukraińska - twierdzi, że separatyści uprowadzili ją do Rosji.

Więziona w Rosji 33-letnia Sawczenko weszła do parlamentu po październikowych wyborach na Ukrainie, w których zajmowała pierwsze miejsce na listach partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko.

"Po raz pierwszy w historii niepodległej Ukrainy ... wybrana deputowana nie jest w stanie reprezentować ukraińskich wyborców w parlamencie, jest bowiem nielegalnie przetrzymywana na terenie innego państwa" - napisano w apelu skierowanym do władz rosyjskich.

d2lwelx

Nadii Sawczenko moskiewski sąd w październiku na zamkniętym posiedzeniu przedłużył areszt do 13 lutego. Sąd uzasadnił swą decyzję tym, że nie pojawiły się nowe okoliczności, które uzasadniałyby zmianę sankcji karnej wobec Sawczenko. Zaznaczono też, że dopuściła się ona szczególnie poważnego przestępstwa i pozostając na wolności mogłaby próbować się ukryć, toteż odmówiono obronie uwolnienia Sawczenko za kaucją.

Sawczenko nie było na sali rozpraw; znajdowała się wówczas - mimo protestów jej adwokatów - w Instytucie Psychiatrii Sądowej im. Władimira Serbskiego w Moskwie na przymusowej obserwacji psychiatrycznej.

Rosyjska pozarządowa organizacja Memoriał, broniąca praw człowieka i dokumentująca zbrodnie stalinowskie, opublikowała listę 46 "więźniów politycznych" w Rosji, wśród których znalazła się Nadia Sawczenko.

d2lwelx

Podziel się opinią

Share

d2lwelx

d2lwelx
Więcej tematów