Trwa ładowanie...

Ukraińska armia rozpoczęła wycofywanie czołgów w obwodzie donieckim

Ukraińska armia rozpoczęła wycofywanie czołgów z linii rozdziału w konflikcie z separatystami w obwodzie donieckim - poinformował przedstawiciel sztabu generalnego Ukrainy Leonid Matiuchin.

Share
Ukraińska armia rozpoczęła wycofywanie czołgów w obwodzie donieckim
Źródło: WP, Fot: Konrad Żelazowski
d1y19y4

Media prorosyjskich bojowników podały, że oni także przygotowują się do wycofywania uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm. Wcześniej separatyści mówili, że rozpoczną ten proces dopiero w środę.

- Dziś rozpoczyna się realizacja drugiego etapu wycofywania czołgów, dział o kalibrze poniżej 100 mm i moździerzy o kalibrze do 120 mm. Uzbrojenie zostanie odprowadzone na odległość 15 kilometrów od linii konfliktu. Wycofywanie już się rozpoczęło; trwa ono na kierunku debalcewskim (na północny wschód od Doniecka) - oświadczył Matiuchin.

d1y19y4

W sobotę dowództwo operacji zbrojnej prowadzonej przez siły ukraińskie przeciwko separatystom poinformowało o zakończeniu pierwszego etapu wycofywania sprzętu wojskowego w obwodzie ługańskim.

W konflikcie z prorosyjskimi separatystami w Donbasie od 1 września obowiązuje zawieszenie broni. Pod koniec września w Mińsku zawarto porozumienie o wycofaniu z linii walk czołgów i broni o kalibrze poniżej 100 mm.

2 października w Paryżu, po obradach przywódców krajów tzw. formatu normandzkiego (Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja), prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że proces wycofywania uzbrojenia i tworzenia strefy buforowej w Donbasie zajmie w sumie 41 dni.

Z Kijowa Jarosław Junko

d1y19y4

Podziel się opinią

Share
d1y19y4
d1y19y4
Więcej tematów