ŚwiatUkraina zrezygnuje z Eurowizji, jeśli zwycięży w niej Rosja

Ukraina zrezygnuje z Eurowizji, jeśli zwycięży w niej Rosja

Ukraina zrezygnuje z Eurowizji, jeśli zwycięży w niej Rosja
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | MAJA SUSLIN
13.05.2016 11:19, aktualizacja: 13.05.2016 11:38

• Ukraina zrezygnuje z udziału w konkursie piosenki Eurowizji w przyszłym roku, jeśli w tym roku zwycięży w nim artysta z Rosji
• Takie oświadczenie wydał prezes ukraińskiej telewizji państwowej Zurab Ałasanija
• Finał konkursu odbędzie się w sobotę

Ukrainę na Eurowizji reprezentuje pochodząca z zaanektowanego przez Rosję Krymu tatarska piosenkarka Dżamala (Jamala). Pojechała do Sztokholmu z piosenką "1944", poświęconą stalinowskiej deportacji jej narodu.

"Dżamala znalazła się w finale. Finał odbędzie się w sobotę. Będę się cieszył razem z Dżamalą niezależnie od miejsca, które zajmie" - napisał Ałasanija na Facebooku.

Wyraził przy tym nadzieję, że gospodarzem Eurowizji w 2017 roku będzie Ukraina. "Jestem jednak zmuszony myśleć o alternatywie: jeśli zwycięzcą zostanie mężczyzna o nazwisku Łazariew (Siergiej Łazariew z Rosji) to myślę, że przyszłym roku program pierwszy (ukraińskiej TV) odmówi udziału w konkursie" - podkreślił.

Tatarzy krymscy, stanowiący 12-15 proc. ludności dwumilionowego Krymu, zbojkotowali przeprowadzone w marcu 2014 roku referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Po referendum część z nich opuściła Krym i zamieszkała na głównym terytorium Ukrainy. Ci, którzy pozostali, narzekają na prześladowania ze strony rosyjskich władz oraz uskarżają na rewizje i areszty.

Tatarzy zostali wysiedleni z Krymu do Azji Środkowej na rozkaz Józefa Stalina w 1944 roku z powodu oskarżeń o kolaborację z III Rzeszą. Prawie połowa - 46 proc. - nie przeżyła deportacji. Ocalałym pozwolono na powrót dopiero w połowie lat 80. za rządów Michaiła Gorbaczowa. W efekcie duża część społeczności tatarskiej jest negatywnie nastawiona do władz w Moskwie. Po ogłoszeniu niepodległości przez Ukrainę w 1991 roku Tatarzy stali się obywatelami ukraińskimi.

Z Kijowa Jarosław Junko

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (79)
Zobacz także