Trwa ładowanie...

Ukraina prosi Radę Bezpieczeństwa ONZ o posiedzenie w sprawie kryzysu

Władze Ukrainy poprosiły w liście do Rady Bezpieczeństwa ONZ o przeprowadzenie nadzwyczajnego posiedzenia tego gremium w celu przedyskutowania nasilającego się kryzysu na Ukrainie - poinformowali oenzetowscy dyplomaci.
Share
Uzbrojony patrol w pobliżu lotniska w Symferopolu
Uzbrojony patrol w pobliżu lotniska w SymferopoluŹródło: PAP/EPA, Fot: MAXIM SHIPENKOV
d1m39jk

Wcześniej pragnący zachować anonimowość dyplomata powiedział agencji Reuters, że Ukraina prosi o "nadzwyczajne spotkanie, które - jak się wydaje - mogłoby się odbyć jeszcze w piątek". Możliwość taką potwierdził też inny dyplomata.

Licząca 15 członków Rada Bezpieczeństwa ONZ dostała list od władz Ukrainy w kilka godzin po zapowiedzi przez parlament w Kijowie, że będzie zabiegał o sesję RB ONZ w celu rozpatrzenia problemów na Ukrainie w świetle memorandum z roku 1994, w którym światowe mocarstwa zobowiązały się do zagwarantowania niepodległości, suwerenności i obecnych granic Ukrainy.

Uzbrojeni ludzie przejęli w piątek kontrolę nad dwoma lotniskami na Krymie, co władze w Kijowie określają jako inwazję, dokonaną przez siły rosyjskie.

Agencja Reuters przypomina, że Rosja jest jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa, toteż może zablokować wszelkie propozycje innych członków tego organu ONZ.

d1m39jk

Podziel się opinią

Share
d1m39jk
d1m39jk
Więcej tematów