Trwa ładowanie...
dmwuoep
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Turcja: urząd premiera będzie rotacyjny?

Główna partia opozycji w Turcji, Partia Ludowo-Republikańska (CHP), zasugerowała rotacyjne obsadzenie urzędu premiera razem z prawicową Nacjonalistyczną Partią Działania (MHP). Lider CHP Kemal Kilicdaroglu pozytywnie ocenił ewentualną koalicję z MHP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kemal Kilicdaroglu
Kemal Kilicdaroglu (AFP, Fot: Adem Altan)
dmwuoep

- Pozytywnie postrzegam koalicję z MHP. Jeśli zechcą, to możemy nawet zrobić rotacyjny urząd premiera. Niech (lider MHP) Devlet Bahceli będzie premierem w tej koalicji - powiedział Kilicdaroglu gazecie "Sozcu".

Taka koalicja - zauważa Reuters - wykluczałaby rządzącą dotąd Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Zdobyła ona najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych 7 czerwca, ale nie tyle, by rządzić samodzielnie. W Turcji oczekiwany jest więc rząd koalicyjny; oczekuje się, że w pierwszej kolejności misję tworzenia gabinetu otrzyma premier Ahmet Davutoglu z AKP.

Spośród wariantów koalicji najbardziej prawdopodobny zakładałby udział AKP - wskazuje Reuters. Zdobyła ona 258 miejsc w 550-osobowym parlamencie i do większości brakuje jej tylko 18 miejsc. CHP zdobyła 132 miejsca, a MHP, podobnie jak prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna (HDP) - 80 miejsc.

dmwuoep

Tak więc, koalicja CHP-MHP musiałaby zyskać - aby otrzymać wotum zaufania i rządzić - wsparcie również deputowanych z HDP albo z AKP - zauważa Reuters. Prawicowa MHP zapowiedziała już jednak, że nie wejdzie w sojusz z prokurdyjską partią. Postrzega ją jako powiązaną z uważaną w Turcji za organizację terrorystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

Jeśli koalicja rządowa nie powstanie w ciągu 45 dni, kraj mogą czekać przedterminowe wybory. Koalicje rządowe w przeszłości nie były w Turcji trwałe. W dłuższej perspektywie może to działać na korzyść AKP, która od 2002 roku sprawowała samodzielnie władzę.

dmwuoep

Podziel się opinią

Share

dmwuoep

dmwuoep
Więcej tematów