Trwa ładowanie...
d3u00zs
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tomasz Siemoniak: pamiętajmy o tej bolesnej lekcji

W 76. rocznicę hitlerowskiego bombardowania w Wieluniu (Łódzkie) odbyły się obchody upamiętniające początek II wojny światowej. Polegli w nalocie mieszkańcy miasta uważani są za pierwsze polskie ofiary tej wojny. - Pamiętajmy o tej bolesnej lekcji - mówił wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Siemoniak
Tomasz Siemoniak (WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d3u00zs

- Pamiętajmy o tej bolesnej lekcji, pamiętajmy, gdzie się to zaczęło. Te obchody są szczególne dla Polaków - przypominają, że z naszej historii powinniśmy wyciągać wnioski, że nie powinniśmy pozostawać sami, i powinniśmy mieć silne wojsko - podkreślał w Wieluniu szef MON.

Obchody rozpoczęły się od dźwięku syren alarmowych, który rozległ się o godz. 4.40. O tej porze 76 lat temu zbombardowano pierwszy wieluński cel - Szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby - pacjenci i personel szpitala. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej.

W czasie uroczystości wicepremier odpalił znicz pokoju, który został zabrany przez sztafetę do Ostrzeszowa, upamiętniając pomordowanych mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego. Poległych mieszkańców Wielunia oraz bohaterskich obrońców polskich granic z 1939 r. przypomniano w apelu poległych.

d3u00zs

Przed wojną Wieluń liczył ok. 16 tys. mieszkańców i był oddalony od granicy niemieckiej o 21 km. 1 września 1939 r. niemieckie samoloty zrzuciły na miasto 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł, zginęło blisko 1200 osób. Wieluń został prawie doszczętnie zniszczony, z tego powodu nazywany bywa Polską Guerniką - o tych faktach przypomniał w czasie obchodów obecny burmistrz miasta Paweł Okrasa.

Jak podkreślają historycy, w chwili ataku jednostek Luftwaffe w Wieluniu nie stacjonowały żadne jednostki Wojska Polskiego, nie było tam również stanowisk obrony przeciwlotniczej. Bombardowanie miało zatem charakter terrorystyczny, a jego celem była ludność cywilna.

d3u00zs

Podziel się opinią

Share

d3u00zs

d3u00zs
Więcej tematów