PolskaTanieją komornicy

Tanieją komornicy

Od nowego roku mniej będziemy płacić za korzystanie z pomocy komornika, przy egzekucji należności od dłużników. Sędzia Dariusz Korszeń z Ministerstwa Sprawiedliwości poinformował w czwartek, że zmiany ustawy o komornikach wchodzące w życie od 1 stycznia mają ułatwić wierzycielom skorzystanie z ich pomocy, a przy tym mają zwiększyć skuteczność egzekucji komorniczej.

Do tej pory - przy skutecznej ezgekucji - wierzyciel musiał zapłacić komornikowi 21% wyegzekwowanej sumy. Teraz będzie to 15%, ale nie więcej niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Sędzia Korszeń powiedział, że jeszcze bardziej dotkliwe dla komorników jest obniżenie tak zwanej pierwszej opłaty egzekucyjnej, uiszczanej w momencie wszczęcia egzekucji. Do tej pory ta opłata wynosiła 7% wartości kwoty egzekwowanej. Obecnie została zmniejszona do stałego, niskiego poziomu i wynosi około 120, albo 180 złotych, w zależności od tego czy egzekwowana suma przekracza 10 tysięcy złotych.

Korszeń podkreślił, że dotąd komornik - przy bezskutecznej egzekucji - zwracał wierzycielowi jedynie połowę wartości pierwszej opłaty, czyli zatrzymywał 3,5% wartości kwoty, której nie wyegzekwował. Teraz może zatrzymać sobie tylko stosunkowo niską, podaną wcześniej opłatę stałą.

Korszeń podkreślił, że te zmiany powinny skłonić komorników do większego starania o skuteczość swojej pracy. Sędzia podkreślił,że komornik ma obowiązek podjąć czynności egekucyjne w ciągu trzech dni od otrzymania wniosku o egzekucję długu, inaczej grożą mu konsekwencje dyscyplinarne.

Sędzia przypomniał, że nadal obowiązują przepisy pozwalające wierzycielowi zwrócić się do sądu ze skargą na bezczynność komornika i z wnioskiem o wymuszenie przyspieszenia postępowania. Korszeń powiedział, że w myśl nowelizacji, komornicy wykonują wolny zawód i przestają być pracownikami sądów, ale nadal ich praca jest przez sądy nadzorowana. (ajg)

ustawazmianaegzekucja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)