Trwa ładowanie...
d3h4hlv
d3h4hlv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tajne rozmowy Izraela i Arabii Saudyjskiej w sprawie Iranu

Izrael i Arabia Saudyjska nie utrzymujące stosunków dyplomatycznych od półtora roku prowadzą tajne konsultacja w sprawie Iranu, który uważają za zagrożenie dla regionu, zwłaszcza że jest on bliski zawarcia porozumienia atomowego ze wspólnotą międzynarodową.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3h4hlv

Delegacje obu krajów spotykały się w tym czasie pięciokrotnie, aby rozmawiać o zagrożeniu ze strony Iranu. Spotkania odbyły się m.in. w Indiach, we Włoszech i w Czechach - poinformował "Jerusalem Post".

Dziennik, powołując się na informacje prasy USA pochodzące od dyplomatów izraelskich i saudyjskich, pisze, iż jednym z celów rozmów było zminimalizowanie rosnących wpływów Teheranu w regionie.

Dore Gold, wyznaczony na przyszłego dyrektora generalnego izraelskiego MSZ, i saudyjski generał w stanie spoczynku Anwar Mahed Eszki, były ambasador w USA, rozmawiali o zbliżeniu obu krajów "w charakterze ekspertów od polityki zagranicznej, a nie przedstawicieli dyplomatycznych" (co mocno podkreślili) w siedzibie waszyngtońskiej Rady Stosunków Zagranicznych (CFR).

d3h4hlv

- Nie przezwyciężyliśmy wszystkich różnic, jakie w ciągu lat dzieliły nasze kraje, ale spodziewamy się je rozwiązać w najbliższych latach - powiedział Gold w rozmowie z "Jerusalem Post".

Jak podała gazeta internetowa "The Times of Israel", eksperci obu krajów opowiedzieli się za zbliżeniem Izraela i Arabii Saudyjskiej w ramach "Inicjatywy Pokoju Arabskiego", z którą Arabia Saudyjska wystąpiła przed trzynastu laty.

Proponuje ona rozwiązanie konfliktu między Izraelem a Palestyną poprzez włączenie do udziału w tym rozwiązaniu również innych krajów regionu, które zobowiązałyby się do "uznania Izraela i nawiązania z nim stosunków dyplomatycznych w zamian za pokój".

d3h4hlv

Podziel się opinią

Share

d3h4hlv

d3h4hlv
Więcej tematów