PolskaSzczepienia na COVID. Nowe informacje o skutkach ubocznych z Wielkiej Brytanii

Szczepienia na COVID. Nowe informacje o skutkach ubocznych z Wielkiej Brytanii

Szczepienie na COVID
Szczepienie na COVID
Źródło zdjęć: © East News
Katarzyna Bogdańska

13.05.2021 11:35

Choć skutki uboczne przyjęcia szczepionki na COVID zdarzają się niezwykle rzadko, każdy taki przypadek jest analizowany. Pojawiły się nowe informacje dotyczące tego, kiedy działania niepożądane zdarzają się częściej.

W mediach co jakiś czas pojawiają się doniesienia o skutkach ubocznych szczepionek na COVID. W czasopiśmie "The Lancet" opublikowano nowe badanie na ten temat.

Według naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego prawdopodobieństwo wystąpienia lekkich i umiarkowanych skutków ubocznych po drugiej dawce wzrasta wśród osób przyjmujących dwie dawki różnych szczepionek przeciw COVID-19.

Autorzy badania podkreślili jednak, że nie jest to powód do niepokoju o bezpieczeństwo pacjentów.

Nie ma danych, jak szczepienie dwoma różnymi preparatami wpływa na odpowiedź immunologiczną organizmu. Te pojawią się dopiero w nadchodzących miesiącach.

Skutki uboczne szczepienia na COVID dwoma różnymi preparatami

Naukowcy badali osoby, które w odstępie czterech tygodni zaszczepiły się najpierw preparatem firmy Astra Zeneca, a potem produktem firm Pfizer/BioNTech, oraz osoby, które przyjęły szczepionki tych producentów w odwrotnej kolejności.

Przebadanych zostało 830 chętnych powyżej 50. roku życia.

Według naukowców skutki uboczne mogą występować częściej wśród osób w młodszym wieku.

Decyzja Norwegii ws. szczepionek

Rząd Norwegii ogłosił, że rezygnuje ze stosowania szczepionek AstraZeneca i Janssen (Johnson & Johnson). "Zdecydowaliśmy, że preparat AstraZeneca zostanie na stałe usunięty z naszego programu. Natomiast szczepionka firmy Janssen trafi do magazynu i zostanie wykorzystana w przypadku wystąpienia dużej epidemii" - oświadczyła premier Norwegii Erna Solberg.

W poniedziałek powołany przez rząd komitet ekspertów wydał opinię, w której odradził stosowanie tych szczepionek.

Stało się tak po doniesieniach o przypadkach zakrzepów krwi u zaszczepionych osób. Do tej pory wystąpiły one u sześciu osób, cztery z nich zmarły.

Europejska Agencja Leków (EMA) podkreśla, że powikłania są niezwykle rzadkie. W Polsce nie ma zakazu stosowania tego preparatu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (162)
Zobacz także