Wstrząs w Funduszu Sprawiedliwości. Resort unieważnia umowy
Ministerstwo Sprawiedliwości unieważnia 23 umowy z Funduszu Sprawiedliwości, z których wypłacono ponad 105 mln zł - ustalili dziennikarze WP i money.pl. Decyzja zapadła na podstawie opinii Prokuratorii Generalnej. Wątpliwości resortu dotyczą umów zawartych na łączną kwotę 219 mln złotych.
Ministerstwo Sprawiedliwości objęło sankcją nieważności 23 umowy o dotacje z Funduszu Sprawiedliwości i będzie się domagać zwrotu wypłaconych środków. W środę ponowną kontrolę Funduszu Sprawiedliwości rozpoczęła NIK. To kolejna już instytucja, która obok CBA, Krajowej Administracji Skarbowej i Prokuratury Krajowej prowadzi kontrolę.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podkreślił, że decyzje o nieważności umów nie wynikają z wewnętrznych analiz, ale są wynikiem audytu, konsultacji i opinii przygotowanej przez Prokuratorię Generalną RP. Jak dodał, liczy się z tym, że część z tych beneficjentów może się odwołać do sądu.
Kierownictwo resortu na środowym spotkaniu z dziennikarzami przekonywało, że po przejęciu władzy zastało kompletny bałagan, jeśli chodzi o dokumentację dotyczącą Funduszu. Część dokumentów była zdigitalizowana, część zalegała w szafach, brakowało też protokołów z posiedzeń komisji konkursowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tłit - Witold Zembaczyński
- Dzień przed naszym powołaniem pani dyrektor departamentu (zatrzymana Urszula D. - red.) złożyła wypowiedzenie i przestała przychodzić do pracy, więc trudno było się zorientować w dokumentach - mówi Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceminister sprawiedliwości. Z kolei Adam Bodnar przytoczył sytuację z końcówki stycznia - a więc gdy władzę sprawowała już Koalicja 15 Października - gdy ziobryści wciąż dystrybuowali środki z Funduszu Sprawiedliwości.
- Lokalni działacze Suwerennej Polski wręczali czeki na zakup wozu strażackiego w jednej gminie w okolicach Gryfina. To wszystko działo się w czasie, gdy to my byliśmy już odpowiedzialni za Fundusz - mówi minister.
W grudniu po powołaniu rządu Donalda Tuska wstrzymane zostały wszystkie wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości. Wewnętrzna kontrola wykazała, że 40 proc. umów budzi zastrzeżenia prawne. Nowe zasady Funduszu Sprawiedliwości Ministerstwo sprawiedliwości szykuje zmiany w prawie - projekt rozporządzenia dotyczący zasad funkcjonowania Funduszu ma być gotowy do końca czerwca.
Według naszych informacji zniknie z niego zasada uznaniowości, a Fundusz Sprawiedliwości będzie miał dwa podstawowe cele: pomoc ofiarom przestępstw oraz pomoc postpenitencjarna. Pierwszy nowy konkurs Funduszu Sprawiedliwości ma zostać rozpisany już w środę i będzie dotyczył Centrów Pomocy Dzieciom. Kierownictwo resortu zapowiada otwarcie nowego rozdziału w funkcjonowaniu Funduszu.
Patryk Michalski i Tomasz Żółciak, dziennikarze Wirtualnej Polski