Płatne szczepienia na COVID-19? "Pomysł jest rozważany"
Od końca grudnia w Polsce trwają szczepienia na COVID-19. Preparat przeciwko koronawirusowi jest dobrowolny i bezpłatny. Prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przekazała jednak, że rozważany jest pomysł, aby wprowadzić odpłatność za usługę szczepienia.
28.06.2021 | aktual.: 28.06.2021 12:27
Na antenie RMF FM prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze przekazała, że "rozważany jest pomysł, żeby wprowadzić odpłatność za usługę szczepienia przeciwko koronawirusowi".
Szczepienia na COVID-19. Płatność za wizytę?
- Jest rozważany pomysł na pewno nieodpłatnych szczepionek, bo to ustalenia unijne, ale można na pewno płacić za wizytę lekarską lub za usługę. Taki pomysł jest rozważany - przekazała profesor.
- Rozmawiamy o tym, szukając pomysłów na przekonanie osób, które dalej nie chcą się szczepić - dodała.
- Część osób uważa, że zadziała to odwrotnie i już w ogóle nie będzie chętnych do szczepień. Niektórzy uważają natomiast, że jeżeli przy prawdopodobnych wzrostach zakażeń we wrześniu i październiku nadal będą osoby niechętne szczepieniom, to powinno się zakończyć akcję szczepień w obecnej formie i wprowadzić właśnie element zapłaty - wyjaśniła specjalistka.
- Jeżeli będziemy mieli nadmiar szczepionek, to będą one wysyłane do innych krajów, które nie dysponują takimi możliwościami - powiedziała o innym pomyśle profesor.
Ekspertka dopytana o, to kiedy mogłaby wejść opłata za usługę szczepienną, powiedziała, że nie ma żadnej konkretnej daty. - Orientacyjnie to raczej późna jesień - wyjaśniła i dodała, że to nie jest etap, w którym uodpornimy się przed czwartą falą koronawirusa.
- Moje prywatne zdanie jest takie, że najmocniejszym bodźcem do szczepień może być "wyjmowanie" osób zaszczepionych z obostrzeń. Jeżeli te na nowo trzeba będzie wprowadzać, to kluczem jest wyłączenie z nich osób zaszczepionych. Inaczej cała akcja propagowania szczepień nie ma sensu, bo to właśnie najważniejsza korzyść: możliwość normalnego życia i ochrona przed ciężkim przebiegiem tej choroby - przekazała na antenie RMF FM prof. Marczyńska.
Szczepionki na COVID-19. Kolejna fala
Ekspertka przekazała również, że wczesną jesienią nastąpi wzrost zachorowań na COVID-19.
- Liczymy na to, że sporo osób przechorowało COVID-19 i tak nabyło odporność, a także, że do tej pory uda się wyszczepić odpowiednią ilość osób - przekazała prof. Marczyńska.
Ekspertka przekazała również, że wariant Delta najbardziej zagraża osobom starszym oraz tym, które mają zdiagnozowane już inne choroby.
Szczepienia na COVID-19 w Polsce - raport
Z danych przedstawionych w poniedziałek przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że aktualnie w Polsce wykonano 28 447 379 szczepień na COVID-19.
Pierwszą dawkę przyjęło już 16 681 699 osób. W pełni zaszczepionych jest (przyjęli dwie dawki lub preparat J&J) jest 12 682 542 osób.
Zobacz też: Szokujące groźby pod adresem znanego lekarza. Antyszczepionkowcy w natarciu