Trwa ładowanie...

Nowy lek na COVID-19 w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii wprowadzono do użycia nową terapię przeciwciałami dla osób chorych na COVID-19. Badania kliniczne nad stosowanym w niej lekiem wykazały, że zmniejsza on o 79 proc. ryzyko hospitalizacji i śmierci. Ponadto terapia wykazuje skuteczność w walce z wariantem Omikron koronawirusa.

Nowy brytyjski lek przeciw COVID-19 Nowy brytyjski lek przeciw COVID-19 Źródło: East News, fot: Beata Zawrzel/REPORTER
dso4hfs
dso4hfs

Sotrovimab to kolejny po Ronapreve lek dopuszczony do użycia w walce z COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Jest podawany dożylnie przez kroplówkę. Wiążąc się z wirusem, powstrzymuje go od wejścia do ludzkich komórek.

Dla kogo jest nowy lek na COVID-19?

Naukowcy podkreślają, że nowy lek najbardziej skuteczny jest na wstępnym etapie infekcji. Najlepiej jest podać go w okresie do 5 dni od wystąpienia objawów. Dozwolone jest stosowanie go u osób powyżej 12. roku życia, ważących więcej niż 40 kilogramów, wykazujących łagodne do umiarkowanych objawów choroby i mających, przynajmniej jeden czynnik zwiększający ryzyko poważnego przebiegu COVID-19.

- Jest to kolejna terapia, która okazała się skuteczna w ochronie osób najbardziej narażonych na Covid-19, i sygnalizuje to kolejny znaczący krok naprzód w naszej walce z tą wyniszczającą chorobą - skomentowała szefowa Urzędu Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych w Wielkiej Brytanii.

Co istotne, badania przeprowadzone przez producenta leku koncern GSK, świadczą o tym, że może on być również skuteczny w walce z rozprzestrzeniającym się na świecie wariantem Omikron koronawirusa. By ocenić faktyczne możliwości w zwalczaniu tej mutacji konieczne jednak będą kolejne badania.

Szczepienie dzieci od 5. roku życia. Wiemy, kiedy się rozpocznie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dso4hfs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dso4hfs
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj