PolskaSytuacja pod Dobrzykowem "wciąż trudna, ale stabilna"

Sytuacja pod Dobrzykowem "wciąż trudna, ale stabilna"

W Dobrzykowie i na terenach zalanych przez wodę po przerwaniu przez Wisłę wału w Świniarach sytuacja jest obecnie trudna, ale stabilna - poinformował komendant mazowieckiej państwowej straży pożarnej Gustaw Mikołajczyk.

Komendant uściślił, iż sytuacja jest trudna, gdyż nadal utrzymuje się wysoki poziom wody, a stabilna, ponieważ nie notuje się wzrostu poziomu wody, przeciwnie, obserwowane są lekkie spadki.

- Zdajemy sobie sprawę, że ta stabilizacja, przy wysokich poziomach wody, niestety trochę jeszcze potrwa. Liczymy, że zaczną opadać wody Wisły, jak obecnie w górnej części rzeki, i Dobrzyków będzie mógł wreszcie trochę odetchnąć - powiedział Mikołajczyk. Zastrzegł zarazem, iż obecna sytuacja, mimo stabilizacji, wymaga wciąż stałego nadzoru i kontroli, a także bieżących działań zabezpieczających.

Jako przykład Mikołajczyk podał prowadzone we wtorek wzmacnianie części wału od strony pompowni w Dobrzykowie, tak by nie był on wymywany przez wodę. - Tę operację udało się przeprowadzić. Ułożono tam kilkadziesiąt ton piasku w specjalnych, dużych workach, a także płyty betonowe" - podsumował komendant.

Mikołajczyk podkreślił, iż według szacunków czas ustępowania wody z zalanych obecnie terenów w gminach Słubice i Gąbin "będzie dosyć długi". "Nie umiemy powiedzieć precyzyjnie, ile to będzie dni, ale nie będzie to kilka dni, będzie to dłuższy czas" - dodał Mikołajczyk.

We wtorek w Dobrzykowie i okolicy w pracowało 350 strażaków, 170 żołnierzy, 100 policjantów, a także służby samorządowe i wolontariusze. Prowadzono ewakuację ludzi i zwierząt. Dotychczas od niedzieli z zalanych terenów, na których mieszka około 4 tys. osób, ewakuowano 2,5 tys osób oraz 2 tys. 300 sztuk zwierząt. Ewakuacja zwierząt będzie prowadzona także w środę. Osobom, które pozostały w zalanych domach przez cały czas służby ratownicze dostarczają żywność i wodę pitną.

Jak zapewniła rzecznik wojewody mazowieckiego Ivetta Biały, na zalanych terenach przez cały czas, w ramach zabezpieczenia pozostawionego mienia, opuszczone gospodarstwa są patrolowane.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski powołał zespół, który opracowuje i wdraża plan sanitarno-epidemiologiczny dla zalanych terenów w gminach Słubice i Gąbin. Dla mieszkańców tego obszaru przygotowano specjalną ulotkę z niezbędnymi informacjami w tym zakresie.

Jak powiedział wcześniej w rozmowie z wojewoda Kozłowski, rozpoczęły się już przygotowania do udzielania pomocy mieszkańcom terenów dotkniętych powodzią w oczyszczaniu i odkażaniu zalanych gospodarstw, gdy woda zacznie z nich ustępować.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)