Trwa ładowanie...
dycwj3j
dycwj3j

Świąteczny bilans na drogach: 18 osób zginęło, 179 rannych

• Najtragiczniejsza okazała się Wielka Sobota, podczas której zginęło 16 osób
• Policja w piątek i sobotę zatrzymała 510 pijanych kierowców
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dycwj3j

18 osób zginęło, a 179 osób zostało rannych w 142 wypadkach - to bilans z piątku i soboty na polskich drogach. Najtragiczniejsza okazała się Wielka Sobota, podczas której zginęło 16 osób.

- Od 2012 roku nie było jeszcze tak tragicznej Wielkiej Soboty - powiedział Dawid Marciniak z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

dycwj3j

W Wielki Piątek doszło z kolei do 63 wypadków, w których życie straciły 2 osoby, a 72 zostały ranne. - To był bardzo dobry wynik, ponieważ dotychczas statystki pokazywały, że Wielki Piątek był najtragiczniejszy z tych dni świątecznych - zaznaczył Marciniak.

Policja w piątek i sobotę zatrzymała 510 pijanych kierowców.

Z danych policjantów wynika, że do najtragiczniejszych wypadków dochodzi często na ostatnich kilometrach przed celem podróży.

- Kierowcy, którzy przejechali 100, 200 km, zaczynają się spieszyć, są mniej ostrożni, bo chcą jak najszybciej dojechać do celu - tłumaczyła Iwona Kuc z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji. - Zawsze kierujmy się rozsądkiem. Lepiej wolniej i dłużej jechać, by te święta były spokojne i szczęśliwe dla całej naszej rodziny - dodała.

dycwj3j

Przyczyną wypadków może też być zmęczenie kierowcy; dlatego - jak podkreślają funkcjonariusze - kierowca powinien brać to pod uwagę już w momencie, gdy siada za kierownicą.

- Zdarzają się przypadki zaśnięcie kierowcy nie tylko w nocy, ale też w dzień, w godzinach popołudniowych. Kolejną taką niebezpieczną godziną jest 2, 3 w nocy. Jeśli zazwyczaj nie jeździmy nocą, decydując się na to, zakłócamy swój naturalny rytm biologiczny - zaznaczyła Kuc.

Ci, którzy jeżdżą brawurowo powinni też pamiętać, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym traci się prawo jazdy. Obowiązuje też zapis, który daje policji możliwość odebrania prawa jazdy za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego; policja występuje wtedy do sądu o czasowe odebranie kierowcy prawa jazdy.

Trwa akcja "Wielkanoc"

dycwj3j

W ramach akcji "Wielkanoc" podczas kontroli drogowych funkcjonariusze zawsze sprawdzają trzeźwość kierowców - podkreśla Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Funkcjonariusze mają do dyspozycji ponad 4 tysiące elektronicznych urządzeń do badania trzeźwości, a każda kontrola trwa dosłownie kilkanaście sekund. Można być pewnym, że sprawdzenie na drodze zacznie się od weryfikacji stanu trzeźwości - zapewnia policjant.

Konkolewski dodaje, że alkohol jest obecny w naszej kulturze, ale kierowcy powinni wyrobić sobie zwyczaj, że na 24 godziny przed prowadzeniem pojazdu nie pijemy alkoholu. Policjant dodaje, że równie niebezpiecznym stanem jak nietrzeźwość jest tak zwany kac, kiedy organizm jest zmęczony, percepcja za kierownicą jest również ograniczona.

Liczba ofiar w wypadkach spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców w ostatnich latach spada. Mimo to tylko w zeszłym roku aż 220 osób zginęło w takich zdarzeniach na drogach.

dycwj3j

Podziel się opinią

Share
dycwj3j
dycwj3j
Więcej tematów