PolskaSprawniejsze prognozowanie pogody dzięki nowemu systemowi z IMGW

Sprawniejsze prognozowanie pogody dzięki nowemu systemowi z IMGW

Precyzyjne, często aktualizowane prognozy meteorologiczne i sprawniejsze informowanie odpowiednich służb o potencjalnych zagrożeniach - takie możliwości daje nowoczesny system Meteo-Risk już częściowo wdrożony w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Sprawniejsze prognozowanie pogody dzięki nowemu systemowi z IMGW
Źródło zdjęć: © AFP | Rodrigo Arangua

W ramach projektu Meteo-Risk - który podsumowano w czwartek na konferencji w Warszawie - IMGW kupiło dwa superkomputery o mocy obliczeniowej rzędu 70 teraflopsów. Jak zauważył zastępca dyrektora IMGW Rafał Bąkowski, najszybsze maszyny liczące stosowane są dziś w fizyce jądrowej i meteorologii. Wyjaśnił, że aby móc prognozować pogodę, potrzebna jest analiza ogromnej ilości danych - konieczne są nie tylko informacje o stanie atmosfery, ale także np. dane o podłożu czy o roślinności. Do dokładniejszych i szybszych obliczeń są więc konieczne bardzo szybkie komputery.

W rozmowie z dziennikarzami kierownik Centrum Informatyki IMGW Marek Janiec dodał, że dla zwykłego obywatela wprowadzenie nowych rozwiązań oznacza to, że "prognozę, którą się usłyszy, będzie można potem sprawdzić za oknem". Podkreślił, że sprawdzalność prognoz krótkoterminowych już teraz wynosi blisko 90 proc. Chodzi tu zwłaszcza o prognozy wydawane na okres jednej doby - np. od godz. 7.30 danego dnia do godz. 7.30 dnia następnego. Zaznaczył, że sprawdzalność prognoz długoterminowych jest zdecydowanie niższa.

Wyjaśnił przy tym, że dzięki zastosowaniu systemu Meteo-Risk badacze są w stanie częściej liczyć model pogodowy, skuteczniej prognozy aktualizować i sprawniej informować o potencjalnych zagrożeniach służby kryzysowe. - A to w sytuacjach kryzysowych przekłada się na ludzkie życie - zauważył.

Dzięki projektowi Meteo-Risk możliwe jest też zwiększenie rozdzielczości prognoz. Janiec poinformował, że zanim projekt rozpoczęto, IMGW prognozowało pogodę z dokładnością do 14 km, teraz prognoza jest znacznie bardziej szczegółowa i jej rozdzielczość wynosi 2,8 km. Marek Jerczyński z IMGW podkreślał, że duża rozdzielczość prognoz ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w sytuacji zagrożenia katastrofalnymi opadami.

Prognoza powstaje też szybciej - czas obliczeń skrócił się z dwóch do jednej godziny. Poza tym dane meteorologiczne przetwarzane są już nie raz na dobę, ale kilka razy dziennie. - W ten sposób powstaje precyzyjna, sprawdzalna prognoza pogody - zaznaczył Janiec.

Projekt "Meteo-Risk - system numerycznego prognozowania pogody i przewidywania zagrożeń meteorologicznych" jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a także z Funduszu Nauki i Technologii Polskiej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Budżet projektu to ponad 11,5 mln zł.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)