Trwa ładowanie...
d49tr1h

Śląska Szlachetna Paczka. 240 rodzin wciąż czeka na pomoc

Szlachetna Paczka ma swoje korzenie w Krakowie, gdzie w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowano przedświąteczną pomoc dla najuboższych rodzin. Teraz akcja obejmuje już cały kraj – na Śląsku 240 rodzin wciąż czeka na pomoc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Śląska Szlachetna Paczka. 240 rodzin wciąż czeka na pomoc
(PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d49tr1h

Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja pomocy rodzinom w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki krakowskiemu Stowarzyszeniu WIOSNA otrzymują na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem paczki z żywnością, przyborami toaletowymi, kosmetykami – sami określają, co jest im najbardziej potrzebne. Na początku akcja odbywała się w Krakowie, dziś w całym kraju. W 2013 roku pomoc dotarła do ponad 72 tys. osób.

- Jak w każdym z rejonów Polski poszukiwaliśmy rodzin, które potrzebują pomocy. W tym roku zgłoszonych zostało ich ponad 2,6 tys. – mówi w rozmowie z Wirtualna Polską Agnieszka Kotela, koordynatorka akcji na Śląsku. – Kiedy 22 listopada otwarliśmy bazę ludzie nas zaskoczyli – rodziny „znikały” z bazy z minuty na minutę. Oczywiście, było to bardzo pozytywne zaskoczenie – dodaje.

Szlachetna Paczka odbywa się już po raz 14. W tym roku przedświąteczną paczkę otrzyma ponad 18 tys. rodzin, a na samym Śląsku – ponad 2,6 tys.

d49tr1h

- Na Śląsku mamy 67 rejonów, przy czym rejon nie zawsze oznacza miasto. W każdym rejonie pracuje lider i jego wolontariusze, szukamy darczyńców. Najczęściej i oni zbierają się w grupy, bo łatwiej stworzyć paczkę dla całej rodziny w kilka osób – mówi Kotela. – Najczęściej rodziny potrzebują artykułów żywnościowych, ale też rzeczy, których nie są w stanie sobie kupić: obuwia i odzieży zimowej czy sprzętu typu pralka – dodaje.

„Pani Weronika i Pan Krzysztof wychowują trójkę dzieci: Oliwię, Huberta i Kubę. Na co dzień pani Weronika zajmuje się trójką dzieci, szczególnie Kubusiem, który ze względu na swoje upośledzenie wymaga większej uwagi. Jedyną osobą pracującą jest pan Krzysztof, który zatrudnia się dorywczo. Łączny dochód na rodzinę to 2241 zł, po odjęciu kosztów związanych z opłatami zostaje 1734 zł, czyli na jedna osobę przypada 346 zł. Kwota ta często nie wystarcza na podstawowe potrzeby dzieci, a dochodzą do tego jeszcze znaczące wydatki szkolne” – to opis jednej z śląskich rodzin, które czekają na Szlachetną Paczkę.

Celem Szlachetnej Paczki jest pomoc dla osób żyjących w niezawinionej biedzie, czyli takich które znalazły się w trudnej sytuacji z powodów niezależnych od siebie. Do projektu włączane są głównie osoby starsze i samotne, rodziny wielodzietne i te dotknięte chorobą lub niepełnosprawnością, samotni rodzice oraz ci, których spotkało nieszczęście.

W ciągu 13 lat trwania projektu Szlachetna Paczka dotarła łącznie do blisko 70 tys. rodzin.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.szlachetnapaczka.pl.

d49tr1h

Podziel się opinią

Share
d49tr1h
d49tr1h
Więcej tematów