Trwa ładowanie...
db1hwqx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Skansen w Chorzowie stawia na nowe technologie. Planują wprowadzenie nowych atrakcji

Nowoczesna technologia z wykorzystaniem tabletów ułatwi zwiedzającym skansen w Chorzowie (woj. śląskie) wyobrażenie dawnego życia na wsi. O kolejnych planowanych przez placówkę przedsięwzięciach poinformował w środę na konferencji jej dyrektor Andrzej Sośnierz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skansen w Chorzowie stawia na nowe technologie. Planują wprowadzenie nowych atrakcji
(Facebook / Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie)
db1hwqx

Jak podał Sośnierz, w przyszłym roku zwiedzający Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie przy wejściu wypożyczą tablet z nowoczesnymi aplikacjami. Dzięki nim stojąc przy konkretnej zabytkowej chałupie będzie można zobaczyć na ekranie urządzenia krzątających się po tych zagrodach ludzi. Wcześniej nagrane sceny z udziałem aktorów przedstawią dawne zwyczaje i życie codzienne na wsi.

Dyrektor przypomniał, że to kolejny etap wprowadzania nowoczesnych technologii. Obecnie zwiedzający chorzowski skansen mogą w wirtualnej szafie (urządzenie ze specjalnym oprogramowaniem) "przymierzać" historyczne stroje, które są nakładane na postać zwiedzającego jako w pełni trójwymiarowy, przestrzenny model, uwzględniający wielkość i ruchy ciała użytkownika. Ponadto goście przechodzący obok części zabytkowych chałup mogą usłyszeć z ukrytych głośników charakterystyczne dla tych obiektów dźwięki m.in. odgłosy zwierząt czy gwar rozmów.

Sośnierz podkreślił, że te przedsięwzięcia mają urozmaicić zwiedzanie skansenu. - Chcemy ułatwić prezentację codziennych sytuacji, tradycyjnych zwyczajów i tego, czego nie zawsze da się w pełni odtworzyć na żywo. Nowa technologia pokaże życie, które w tym miejscu mogło się kiedyś toczyć - powiedział dyrektor.

db1hwqx

Dzięki aplikacji zwiedzający będą też mogli obejrzeć na tablecie dawne urządzenia m.in. młocarnie, oraz zabawić się w rozbieranie ich na części i ponowne składanie.

Te kolejne przedsięwzięcia, jak zapowiedział Sośnierz, mają być wprowadzone w przyszłym roku.

Podczas środowej konferencji przedstawiono także publikację skansenu "Księgi sądowe wiejskie z Chorzowa i Dębu z lat 1534-1804". Można tam znaleźć m.in. przetłumaczony tekst źródłowy i jego opracowania charakteryzujące życie codzienne, obyczajowość i język mieszkańców górnośląskiej wsi na przykładzie Chorzowa Starego i Dębu w XVI-XIX wieku.

Górnośląski Park Etnograficzny jest położony na granicy Chorzowa i Katowic, sąsiaduje z Parkiem Śląskim i Stadionem Śląskim. Gromadzi zabytkowe drewniane domy, obiekty sakralne, gospodarcze i rzemieślniczo - przemysłowe z 5 subregionów województwa śląskiego. Organizuje lekcje i pokazy muzealne, widowiska plenerowe i imprezy folklorystyczne.

db1hwqx

Podziel się opinią

Share

db1hwqx

db1hwqx
Więcej tematów