Siostra Nirmala, następczyni Matki Teresy z Kalkuty, nie żyje
Siostra Nirmala Joshi, która na życzenie Matki Teresy z Kalkuty stanęła po jej śmierci na czele Zgromadzenia Misjonarek Miłości, zmarła we wtorek w wieku 80 lat - poinformowała rzeczniczka zakonu.
Nirmala została siostrą przełożoną Misjonarek Miłości w 1997 r. Działalność zakonu rozszerzyła na 134 kraje świata, tworząc ośrodki m.in. w Afganistanie, Izraelu czy Tajlandii. W 2009 r. z powodu problemów ze zdrowiem przekazała stery Niemce Mary Premie.
- Oczekiwania wobec niej były ogromne, jednak zdała egzamin dzięki swojej prostocie, niewyczerpanej miłości i wierze - powiedział rzecznik archidiecezji kalkuckiej Sunil Lucas.
Siostra Nirmala przyszła na świat jako najstarsze z jedenaściorga dzieci w indyjskim stanie Bihar. Jako 24-letnia kobieta przeszła z hinduizmu na katolicyzm. Z pierwszą misją jako Misjonarka Miłości udała się do Panamy, później była odpowiedzialna za prowadzenie domów zakonnych w Europie i USA. W 1997 r. Matka Teresa na krótką przed swoją śmiercią przedstawiła ją papieżowi Janowi Pawłowi II i wyznaczyła na swoją następczynię.
Pamięć siostry Nirmali uczcili we wtorek wiodący politycy indyjscy. Premier Narendra Modi napisał na Twitterze, że "poświęciła życie służbie Bogu, opiece nad chorymi i pokrzywdzonymi", a przedstawiciel opozycji Rahul Gandhi podkreślił, że dzieło zapoczątkowane przez Matkę Teresę kontynuowała "ze spokojnym oddaniem i godnością".
Pochodząca z Macedonii Matka Teresa, z pochodzenia Albanka, jako nowicjuszka trafiła do Indii, gdzie, wstrząśnięta obrazami skrajnej nędzy w Kalkucie, w 1950 r. założyła Zgromadzenie Misjonarek Miłości. Za swoją działalność została wyróżniona w 1979 r. Pokojową nagrodą Nobla. 19 października 2003 r. została beatyfikowana.