Sikorski: proces stowarzyszeniowy UE‑Ukraina będzie kontynuowany po wyborach
Proces stowarzyszeniowy UE z Ukrainą będzie kontynuowany po wyborach w tym kraju - zapewnia szef MSZ Radosław Sikorski. Do tej pory podpisano polityczną część umowy stowarzyszeniowej. Minister dodał, że Polska popiera dalsze rozszerzenie Wspólnoty.
08.05.2014 | aktual.: 09.05.2014 04:07
W czwartek w Sejmie szef MSZ przedstawił informację na temat kierunków polskiej polityki zagranicznej w 2014 roku. Po wystąpieniu ministra swoje stanowiska przedstawiły kluby parlamentarne. Następnie po serii pytań ze strony posłów, do których zapisało się kilkudziesięciu z nich, szef MSZ przez ponad godzinę odpowiadał na postawione zagadnienia. Sejmowa debata nad wystąpieniem Sikorskiego trwała ponad osiem godzin i zakończyła się późnym wieczorem.
Mówiąc o sprawach dotyczących obronności szef MSZ podkreślił, że obecnie około 1500 polskich żołnierzy bierze udział w sojuszniczych misjach zagranicznych. Na skutek wycofywania naszej misji z Afganistanu to zaangażowanie jest znacznie mniejsze niż w latach wcześniejszych. - Angażujemy się tam, gdzie jest kryzys i gdzie jesteśmy potrzebni - zaznaczył.
Sikorski mówił też o współpracy wojskowej na terenie naszego kraju i o zobowiązaniach sojuszniczych wynikających z kryzysu na Ukrainie. Przypomniał, że w Polsce już na stałe stacjonuje pododdział żołnierzy obsługujący rotacyjne pobyty samolotów wojskowych USA, w tym samolotów bojowych F-16.
- Polska będzie zabiegać o jak największą i jak najdłuższą obecność wojsk sojuszniczych w naszym kraju - oświadczył Sikorski i dodał, że te kwestie są obecnie przedmiotem dyskusji między państwami.
Rozszerzenie UE
Dopytywany o stanowisko Polski dotyczące dalszego rozszerzenia UE Sikorski stwierdził, że polski rząd popiera przyznanie Albanii statusu państwa kandydackiego, a także potrzebę dokończenia integracji Bałkanów z UE. Jak mówił, Polska wspiera też kandydaturę Turcji do członkostwa w UE. - Mamy z Turcją bardzo dobre stosunki, ale część państw członkowskich wetuje otwieranie kolejnych rozdziałów negocjacyjnych - stwierdził szef MSZ.
Zapewnił, że proces stowarzyszeniowy UE z Ukrainą będzie kontynuowany po wyborach prezydenckich w tym kraju. - Wtedy gdy legalność władzy wykonawczej nie będzie budziła najmniejszych wątpliwości. Umowa jest już gotowa do podpisania - przyznał.
100 tys. dol. od Polski
Poinformował też, że Polska wpłaciła 100 tys. dolarów na budżet misji OBWE na Ukrainie, w związku z nadchodzącymi wyborami. Dodał, że kilkunastu polskich obserwatorów już objęło stanowiska w tym kraju i zgłaszani są kolejni.
Zaznaczył także, że będziemy popierać przeprowadzenie niezależnego śledztwa w sprawie tragicznych wydarzeń w Odessie, podczas których w pożarze zginęło kilkadziesiąt osób.
Sikorski poinformował także, że na wniosek Polski UE rozpoczęła postępowanie przed Światową Organizacją Handlu w sprawię rosyjskiego embarga na wieprzowinę. - Trwają konsultacje pomiędzy UE a stroną rosyjską. Działania Rosji, która nałożyła embargo na całą UE są sprzeczne z zasadami WTO. Polska używa całego potencjału UE do zabiegania o interesy naszych rolników - zapewnił.