Trwa ładowanie...

Siergiej Ławrow: Rosja przygotowuje drugi konwój z pomocą dla Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow poinformował w poniedziałek, że jego kraj w najbliższych dniach chce wysłać drugi konwój z pomocą humanitarną dla mieszkańców południowo-wschodniej Ukrainy.

Share
Siergiej Ławrow: Rosja przygotowuje drugi konwój z pomocą dla Ukrainy
Źródło: AFP
d1l7ie3

Jak powiedział Ławrow, sytuacja humanitarna we wschodniej Ukrainie nie polepsza się, wręcz przeciwnie. Dlatego też w najbliższych dniach Moskwa chce porozumieć się z ukraińską strażą graniczną i służbami celnymi we wszelkich kwestiach dotyczących wjazdu drugiego konwoju. Szef rosyjskiego MSZ dodał, że ciężarówki przejadą tą samą trasą co w ubiegłym tygodniu.

Ławrow powiedział, że MSZ Rosji w niedzielę skierowało już oficjalną notę w tej sprawie do MSZ Ukrainy.

d1l7ie3

- Wyraziliśmy nadzieję na szybkie załatwienie wszystkich formalności - oświadczył minister na konferencji prasowej w Moskwie, dodając, że strona rosyjska poinformowała o tych planach także Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK).

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow oświadczył, że podczas wtorkowego spotkania w Mińsku jego uczestnicy wymienią poglądy na perspektywy uregulowania kryzysu na Ukrainie.

- Liczymy na to, że podczas jutrzejszego spotkania w Mińsku poruszone zostaną wszystkie problemy, w tym kryzysu humanitarnego, że nastąpi wymiana poglądów na perspektywy uregulowania kryzysu na Ukrainie - oświadczył Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie.

W mińskim szczycie wezmą udział prezydenci trzech krajów Unii Celnej: Rosji - Władimir Putin, Białorusi - Alaksandr Łukaszenka i Kazachstanu - Nursułtan Nazarbajew, a także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oraz przedstawiciele Unii Europejskiej - szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, komisarz ds. handlu Karel De Gucht komisarz ds. energii Guenther Oettinger.

- Wszyscy są zgodni co do tego, że należy rozpocząć dialog polityczny - oznajmił rosyjski minister, a wśród możliwych płaszczyzn rozmów wymienił również "format genewski", zakładający udział reprezentantów UE, USA, Rosji i Ukrainy.

d1l7ie3

Podziel się opinią

Share
d1l7ie3
d1l7ie3
Więcej tematów