Trwa ładowanie...
d4mn9de
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Siedem państw wzywa Rosję do zaprzestania ataków na opozycję w Syrii

We wspólnej deklaracji rządy Francji, Niemiec, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Turcji, Wielkiej Brytanii i USA wyraziły w piątek zaniepokojenie atakami Rosji w Syrii i wezwały ją do natychmiastowego zaprzestania nalotów na syryjską opozycję. Tekst dokumentu przekazał Departament Stanu USA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kadr z nagrania opublikowanego przez rosyjskie ministerstwo obrony
Kadr z nagrania opublikowanego przez rosyjskie ministerstwo obrony (PAP/EPA, Fot: RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE)
d4mn9de

"Wyrażamy głębokie zaniepokojenie wzmacnianiem wojskowej obecności Rosji w Syrii, a zwłaszcza atakami rosyjskiego lotnictwa na Hamę, Hims i Idlib, które doprowadziły do ofiar cywilnych i nie namierzały Daesh (arabski akronim Państwa Islamskiego, IS)" - głosi deklaracja.

Według jej sygnatariuszy działania te "stanowią eskalację" konfliktu w Syrii i będą jedynie "pożywką dla dalszego ekstremizmu i radykalizacji".

"Apelujemy do Federacji Rosyjskiej o natychmiastowe zaprzestanie ataków na syryjską opozycję i ludność cywilną oraz o skoncentrowanie wysiłków na walce z IS" - brzmi deklaracja siedmiu rządów.

d4mn9de

Rosja rozpoczęła w środę kampanię lotniczą w Syrii, zapewniając, że naloty są wymierzone w organizacje terrorystyczne, a zwłaszcza w dżihadystów z Państwa Islamskiego. Ministerstwo obrony w Moskwie poinformowało, że od czwartku w nocy rosyjskie samoloty bojowe Su-34, Su-24M i Su-25 przeprowadziły 18 nalotów na pozycje IS w prowincjach Aleppo, Idlib i Hama w północno-zachodniej Syrii. Wśród zaatakowanych celów znalazło się centrum łączności i obóz szkoleniowy - podano.

Jednakże, według analityków wojskowych, przynajmniej część tych nalotów przeprowadzono na obszarach, na których są tylko niewielkie siły IS lub nie ma ich wcale, natomiast część ataków nakierowana była na wspieranych przez Zachód rebeliantów.

Jak donosi Institute for the Study of War (ISW), waszyngtoński think tank zajmujący się analizą informacji wojskowych, "ataki rosyjskie obejmowały obóz treningowy wspieranej przez Zachód przeciwpancernymi pociskami rakietowymi organizacji powiązanej z Wolną Armię Syryjską - Liwa Sukur al-Dżabal - koło Maarrat an-Numan w prowincji Idlib" w zachodniej Syrii.

Ponadto, jak zauważył ten instytut, rosyjskie ministerstwo obrony podało, że dokonało nalotów w prowincji Ar-Rakka, atakując obóz szkoleniowy IS i "centrum dowodzenia". "Te naloty są pierwszymi rosyjskimi nalotami potwierdzonymi przez ministerstwo obrony, które były nakierowane na pozycje w terenie znajdującym się pod kontrolą IS" - napisał ISW na swej stronie internetowej. Prowincja Ar-Rakka uchodzi za bastion islamistów.

d4mn9de

Podziel się opinią

Share

d4mn9de

d4mn9de
Więcej tematów