Trwa ładowanie...
d3u1gjy
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Serbscy wojskowi skazani za zbrodnie na Muzułmanach

Dwaj byli serbscy wojskowi zostali skazani na kary po 20 lat więzienia za zbrodnie wojenne w Bośni i Hercegowinie. Według sądu brali udział w egzekucji blisko 50 muzułmańskich cywilów z Viszegradu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Serbscy wojskowi skazani za zbrodnie na Muzułmanach
(PAP/DPA)
d3u1gjy

Oskarżeni to Predrag Milisavljević i Milosz Pantelić.

- Zostali uznani za winnych udziału w wypędzeniu muzułmańskich mieszkańców Viszegradu. brali udział w egzekucji 48 ośmiu Muzułmanów, których ze względu na wiek uznano za zdolnych do walk - powiedziała sędzia Vesna Jesenković.

Mężczyźni zostali oddzieleni z konwoju cywilów, którzy opuścili Viszegrad w czerwcu 1992 roku. Zaprowadzono ich nad jamę Paklenik, gdzie zostali rozstrzelani przez członków serbskich sił policyjnych i wojskowych w Bośni.

d3u1gjy

Świadkiem na procesie był mężczyzna, któremu udało się uciec z miejsca egzekucji.

Według Bośniackiego Instytutu ds. Osób Zaginionych pomiędzy kwietniem i czerwcem 1992 roku siły serbskie zabiły w Viszegradzie i okolicach ponad 1500 cywili. Podczas wojny w BiH w latach 1992-95 zginęło około 100 tysięcy ludzi. Liczba uchodźców i osób, które przemieściły się wewnątrz kraju sięgnęła około 2 milionów.

d3u1gjy

Podziel się opinią

Share

d3u1gjy

d3u1gjy
Więcej tematów