PolskaSędziowie rodzinni będą informować dzieci, jakie mają prawa

Sędziowie rodzinni będą informować dzieci, jakie mają prawa

Sędziowie rodzinni będą informować dzieci, jakie mają prawa
Źródło zdjęć: © WP.PL | Wojciech Nieśpiałowski
29.10.2014 07:20, aktualizacja: 29.10.2014 07:33

Dzieci powinny wiedzieć, jakie mają prawa i rozumieć ich sens - uważają sędziowie rodzinni ze Stowarzyszenia Pro Familia. Dlatego do 20 tys. szkół wysłali zaproszenia do konkursu plastycznego, ilustrującego prawa zawarte w Konwencji o prawach dziecka.

- Dorośli ludzie zazwyczaj znają swoje prawa, a jeśli nie znają, wiedzą albo domyślają się, gdzie mogą szukać pomocy. Dzieci są w o wiele gorszej sytuacji, bowiem na ogół nie wiedzą, że posiadają jakiekolwiek prawa, a do tego są łatwowierne, bezbronne i przyzwyczajone do słuchania dorosłych, co sprawia, że bardzo łatwo je skrzywdzić - uważają sędziowie rodzinni zrzeszeni w Pro Familia.

Zaproponowana formuła konkursu ma angażować dzieci w przygotowanie samodzielnych prac plastycznych i utrwalać przez to świadomość ich praw. - A dzieci, jeśli będą znały swoje prawa, będą również wiedziały, kiedy dorosły te prawa łamie - podkreślają organizatorzy. Chcą, by w konkurs włączyły się szkoły i nauczyciele, wyjaśniając uczniom, na czym polegają prawa dziecka.

Stowarzyszenie Pro Familia podkreśla, że chodzi nie tylko o mówienie np. o molestowaniu, ale też o przekazanie, że w przypadku trudnej sytuacji finansowej rodziny państwo ma obowiązek udzielić jej pomocy w zaspokojeniu podstawowych potrzeb takich jak jedzenie, ubranie czy wyprawka do szkoły.

- Pamiętajmy, że dziecko, które zna swoje prawa, może poinformować dorosłych, że są łamane prawa jego kolegi czy koleżanki ze szkoły czy z podwórka i pomóc w ten sposób innym dzieciom, naszemu dziecku - twierdzą organizatorzy konkursu. Podkreślają też, że w niedalekiej przyszłości te dzieci, które poznają teraz swoje prawa, staną się dorosłymi znającymi prawa dzieci, przestrzegającymi ich i wyczulonymi na ich łamanie.

Konkurs objęty honorowym patronatem Anny Komorowskiej skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w trzech odrębnych kategoriach wiekowych: 6-10 lat, 11-13 lat, powyżej 13 lat. Prace powinny być wykonane na papierze w formacie A3 przy wykorzystaniu następujących technik: rysunek, malarstwo lub kolaż i przesłane do 10 listopada 2014 r. na adres: Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia, ul. Rakowiecka 36, 02-532 Warszawa.

Komisja konkursowa wyłoni spośród uczestników konkursu 12 laureatów, po 4 w każdej z grup wiekowych.

Prawa dziecka zostały zapisane w Konwencji o prawach dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 r. Podpisały ją wszystkie państwa na świecie, a prawie wszystkie ratyfikowały. Konwencja składa się z preambuły i 54 artykułów, które sformułowano kierując się następującymi zasadami: dobro dziecka, równość, poszanowanie praw i odpowiedzialność obojga rodziców oraz pomoc państwa.

Jak przypomina Rzecznik Praw Dziecka, ratyfikując konwencję państwo i dorośli zobowiązali się do uznania dobra dziecka za najwyższy cel w traktowaniu człowieka - dziecka. Zobowiązali się również do przygotowania dziecka do dorosłego życia i ochrony go przed przemocą.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (81)
Zobacz także