Trwa ładowanie...
04-09-2014 16:33

Ruszył 11. Festiwal Wilno. Regionalne wyroby, muzyka i targ

W Gdańsku rozpoczął się 11. Festiwal Wilno w ramach, którego nasi wschodni sąsiedzi przedstawią swoje oblicze kulturowe, zarówno to tradycyjne, jak i nowoczesne.

Ruszył 11. Festiwal Wilno. Regionalne wyroby, muzyka i targŹródło: materiały prasowe
d3qx768
d3qx768

Chociaż słynny Wileński Kaziuk odbędzie się dopiero za siedem miesięcy to w Gdańsk już dzisiaj i jutro będzie można zobaczyć i spróbować litewskiej kultury. Zarówno tej tradycyjnej, jak i designerskiej. Wszystko to za sprawą XI Jarmarku Wileńskiego, który odbywa się na Targu Węglowym w Gdańsku w dniach 5-7 września.

Idea popularyzacji kultury wileńskiej wzięła się z jarmarku, który każdego roku cieszy się zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców Trójmiasta. Naturalną konsekwencją popularności wydarzenia był jego rozwój i wzbogacenie o nowe elementy takie jak malarstwo czy muzyka. Jak co roku na 40 rozstawionych dokoła Targu Węglowego stoiskach będzie można spróbować najbardziej znanych przysmaków kuchni litewskiej. Nabyć będzie można słynną długo-dojrzewającą kiełbasę zwaną kindziukiem oraz tradycyjne pyzy ziemniaczane, wypełnione mięsem mielonym nazywane cepelinami, lub kartaczami. Rzemieślnicy zaś, będą oferować efekty swej pracy.

Jeżeli ktoś spodziewa się, że będzie to kolejna impreza w stylu regionalnym to bardzo się myli. W związku z festiwalem Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia przygotowuje dyskusję pt. "Sztuka vs. Design". W ramach której prezentowane będą dwie wystawy, obie pokażą związek między sztuką a designem. Wystawa poddaje w wątpliwość czysto formalne zastosowanie projektowania przedmiotów, jak to czy T-shirt albo sweter może stać się dziełem sztuki.

Kolejną wystawą będzie ekspozycja "Dziedzictwo. Babcina chusta", którą będzie można oglądać od soboty w Gdańskiej Galerii Miejskiej mieszczącej się przy ul. Powroźniczej. Swoje prace wystawi Eglė Ridikaitė, jedna z najciekawszych litewskich malarek. Wykorzystała ona 17 chust należących do swej babci i stworzyła na nich współczesne obrazy.

d3qx768

W tym roku na scenie muzycznej usytuowanej pośród kramów zagoszczą trzy zespoły ludowe - Sietuva, Świtezianka i Kapela Wileńska. W ramach festiwalu odbędą się również warsztaty muzyczne. Artyści tacy jak Jan Maksymowicz czy Paweł Sołtys spędzą w Gdańsku kilka dni, pracując nad trzema różnymi projektami muzycznymi. Wszystkie premiery usłyszymy na koncertach w Gdańsku i w Wilnie, w ramach III edycji festiwalu Free Culture Gdańsk Vilnius od 19 do 21 września organizowanego przez stronę litewską. Program festiwalu umieszczony jest na stronie organizatora.

Podczas festiwalu wszystkie imprezy, koncerty są bezpłatne, ale odbędzie się dobrowolna kwesta zorganizowana przez Fundację Hospicyjną z oddziałem w Gdańsku.

d3qx768
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qx768
Więcej tematów