Ruszają prace przy tworzeniu Centrum Historycznego "Zajezdnia"
W ostatnich dniach marca zajezdnię przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu opuściły autobusy MPK, a już od piątku rozpoczną się tam prace przy planowanym Centrum Historii "Zajezdnia". Czy powstające muzeum ma szansę stać się jedną z największych atrakcji Wrocławia?
Już od najbliższego piątku, 10 kwietnia, ruszą prace związane z zaadaptowaniem terenu zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej do potrzeb historycznego centrum "Zajezdnia". Będzie ono prezentować historię Wrocławia po 1945 r.
- Początkowo prowadzone będą drobne prace rozbiórkowe. W dalszej kolejności hala główna zostanie pogłębiona o jedną podziemną kondygnację o powierzchni prawie 2000 m2, zlikwidowane będzie również ogrodzenie okalające dawną zajezdnię - mówi w rozmowie z WP Juliusz Woźny z Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".
Jak dodaje Juliusz Woźny, w sprawach przebudowy budynków dawnej bazy autobusowej cały czas trwa ścisła współpraca z konserwatorem zabytków. Na terenie zajezdni przybędzie jednak zieleni, zaaranżowana zostanie również przestrzeń dla działań plenerowych, np. koncertów. W hali głównej znajdować się będzie ekspozycja stała oraz organizowane kilka razy do roku wystawy czasowe, skupione na konkretnych dziedzinach życia w powojennym Wrocławiu.
- Celowo rezygnujemy z nazwy "muzeum", ponieważ chcemy by zajezdnia stała się nowoczesną, interaktywną przestrzenią wystawienniczą, a także miejscem dla takich form aktywności jak gry miejskie, koncerty, konferencje naukowe - tłumaczy rzecznik Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".
Organizatorzy CH "Zajezdnia" nie ukrywają, że przy tworzeniu tego przedsięwzięcia korzystają z przykładów Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie czy czasowej wystawy "Solidarny Wrocław". Ich zdaniem, wykorzystanie nowoczesnych technik ekspozycji, opartych na multimedialności, owocuje olbrzymim zainteresowaniem ze strony zwiedzających i pozwala na przeżycie pewnego rodzaju przygody, "dotknięcia" historii.
Planowane uroczyste otwarcie Centrum Historii ma odbyć się w sierpniu 2016 r. Cały projekt wart jest 36 mln zł, z których niemal połowa pochodzi z funduszy europejskich. Centrum jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć związanych z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .