Trwa ładowanie...
d8m70ca
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozbito dwie grupy wyłudzające podatek VAT na Śląsku

Blisko 60 mln zł stracił budżet państwa w wyniku działalności dwóch grup działających w branży stalowej, wyłudzających zwrot podatku VAT - podała w piątek rzeczniczka Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach Joanna Kruz. Obie grupy zostały rozbite.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozbito dwie grupy wyłudzające podatek VAT na Śląsku
(WP, Fot: Marcin Gadomski)
d8m70ca

- Były to dwie działające niezależnie karuzele podatkowe, w których uczestniczyły 22 podmioty. Firmy działały w branży stalowej na terenie Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Zanim towar został faktycznie sprzedany - krążył w dwóch osobnych kręgach - powiedziała Joanna Kruz. W jednym przypadku w proceder było zaangażowanych 15 polskich firm z województw śląskiego i dolnośląskiego oraz 7 firm zagranicznych z Czech, Słowacji i Węgier.

W drugim przypadku w różnych konfiguracjach działały dwie firmy krajowe i dwie czeskie. - Zyskiem oszustów był wyłudzony podatek VAT oraz możliwość sprzedaży towaru po cenie znacznie niższej od rynkowej, ze złamaniem zasad uczciwej konkurencji - wyjaśniła rzeczniczka.

Dodała, że tylko w ciągu roku jedna firma wyłudziła nienależne zwroty VAT w wysokości około 46 mln złotych. Ponadto nie zadeklarowała i nie wpłaciła podatku w wysokości 13 mln zł.

d8m70ca

W sprawie dokonano kilkudziesięciu przesłuchań, kontroli i czynności przeprowadzonych za granicą. Na wniosek prokuratury zabezpieczono 20 mln złotych.

Śledztwa prowadzone były równolegle przez prokuratury okręgowe w Katowicach i w Gliwicach, które nadzorowały czynności Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowicach oraz delegatury ABW w Katowicach.

d8m70ca

Podziel się opinią

Share

d8m70ca

d8m70ca
Więcej tematów