Trwa ładowanie...
17-07-2015 09:32

Rozbito dwie grupy wyłudzające podatek VAT na Śląsku

Blisko 60 mln zł stracił budżet państwa w wyniku działalności dwóch grup działających w branży stalowej, wyłudzających zwrot podatku VAT - podała w piątek rzeczniczka Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach Joanna Kruz. Obie grupy zostały rozbite.

Share
Rozbito dwie grupy wyłudzające podatek VAT na ŚląskuŹródło: WP, fot: Marcin Gadomski
d1e4rgs

- Były to dwie działające niezależnie karuzele podatkowe, w których uczestniczyły 22 podmioty. Firmy działały w branży stalowej na terenie Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Zanim towar został faktycznie sprzedany - krążył w dwóch osobnych kręgach - powiedziała Joanna Kruz. W jednym przypadku w proceder było zaangażowanych 15 polskich firm z województw śląskiego i dolnośląskiego oraz 7 firm zagranicznych z Czech, Słowacji i Węgier.

W drugim przypadku w różnych konfiguracjach działały dwie firmy krajowe i dwie czeskie. - Zyskiem oszustów był wyłudzony podatek VAT oraz możliwość sprzedaży towaru po cenie znacznie niższej od rynkowej, ze złamaniem zasad uczciwej konkurencji - wyjaśniła rzeczniczka.

Dodała, że tylko w ciągu roku jedna firma wyłudziła nienależne zwroty VAT w wysokości około 46 mln złotych. Ponadto nie zadeklarowała i nie wpłaciła podatku w wysokości 13 mln zł.

W sprawie dokonano kilkudziesięciu przesłuchań, kontroli i czynności przeprowadzonych za granicą. Na wniosek prokuratury zabezpieczono 20 mln złotych.

Śledztwa prowadzone były równolegle przez prokuratury okręgowe w Katowicach i w Gliwicach, które nadzorowały czynności Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowicach oraz delegatury ABW w Katowicach.

d1e4rgs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e4rgs
d1e4rgs
Więcej tematów