Trwa ładowanie...
d4fipiz
Rosyjskie samoloty na celowniku norweskich F-16

Rosyjskie samoloty na celowniku norweskich F-16

Od 1 maja dowództwo operacji Baltic Air Policing na Litwie objęli Norwegowie. I najwyraźniej nie mają czasu, by się nudzić. Co chwilę nad Bałtykiem pojawiają się rosyjskie samoloty. Nagrania takich spotkań norweska armia zamieściła w sieci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4fipiz

Baltic Air Policing to kryptonim operacji NATO, prowadzonej od marca 2004 roku w ramach Sił Szybkiego Reagowania NATO. Misja ta polega na obronie przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii.

W miniony weekend, jak informował litewski resort obrony, nad Bałtykiem pojawiły się dwa rosyjskie bombowce Tu-22M. Ich przelot nie był zapowiedziany, a maszyny miały wyłączone transpondery.

d4fipiz

Dowództwo operacji Baltic Air Policing zdecydowało się na poderwanie dwóch par myśliwców NATO, które strzegą przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

To nie pierwszy taki incydent nad Bałtykiem. Z ostatnich najgłośniejszy miał miejsce w kwietniu, kiedy rosyjski myśliwiec Su-27 podczas próby przechwycenia niemal zderzył się z amerykańskim samolotem zwiadowczym.

Rosyjskie samoloty zapuszczają się jednak również dalej na zachód. W połowie maja brytyjskie siły powietrzne poderwały dwa myśliwce Typhoon w związku z pojawieniem się dwóch rosyjskich bombowców dalekiego zasięgu w pobliżu brytyjskiej przestrzeni powietrznej na północ od Szkocji. Wcześniej o wizytach maszyn z Rosji alarmowali również piloci z Norwegii.

d4fipiz

Podziel się opinią

Share

d4fipiz

d4fipiz
Więcej tematów