Rosję ogarnia fala zbrodni. 200 członków Północnego Okręgu Wojskowego skazanych
Od początku inwazji na Ukrainę co najmniej 192 wojskowych zostało skazanych w Rosji za brutalne przestępstwa - obliczyła Nowaja Gazeta Europe, która zapoznała się z danymi ze stron internetowych sądów. Z każdym miesiącem działań wojennych takich zbrodni jest coraz więcej.
Jak wylicza gazeta, z artykułu o "morderstwo" wszczęto 49 spraw. 143 osobom postawiono zarzuty spowodowania uszczerbku na zdrowiu o różnym stopniu nasilenia. Działania 26 z nich zakończyły się śmiercią ofiary. Spośród osób, które dopuściły się przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, co szósty wojskowy jest karany.
Ofiarami głównie dzieci
W publikacji zauważono, że z każdym miesiącem działań wojennych takich zbrodni jest coraz więcej. W 2023 roku ich liczba wzrosła 13-krotnie. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy uczestnicy wojny ustanowili rekord brutalnych przestępstw o charakterze seksualnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cztery ciała w kamienicy na Woli. Przerażające nagranie z miejsca zbrodni
We wrześniu Garnizonowy Sąd Wojskowy w Briańsku skazał na 15 lat więzienia 36-letniego żołnierza kontraktowego, który znęcał się nad swoją 10-letnią pasierbicą. Z kolei w kwietniu w Tuwie 24-letni weteran wojenny zgwałcił i zabił 66-letnią emerytkę.
Portal Sybir.Reali zwraca uwagę na wzrost liczby przestępstw o charakterze seksualnym popełnianych przez rosyjski personel wojskowy w 2023 roku. "W ciągu ośmiu miesięcy w roku do sądów wojskowych trafiły co najmniej 64 przypadki gwałtu, a co drugą ofiarą było dziecko" - czytamy.
Liczba wyroków wydawanych wobec wojskowych wzrosła siedmiokrotnie. Oprócz przestępstw z użyciem przemocy są skazani za jazdę pod wpływem alkoholu (252 wyroki skazujące), handel narkotykami (141), kradzież (84), oszustwa przy uzyskiwaniu płatności (55).
Zgodnie z kodeksem karnym recydywista nie może otrzymać "mniej niż jednej trzeciej maksymalnego wymiaru kary przewidzianej za popełnione przestępstwo", chyba że w sprawie zachodzą okoliczności łagodzące. Z reguły jednak sądy traktują uczestników wojny łagodniej niż zwykłych obywateli.
Przyniósł medal. Usłyszał śmieszny wyrok
Wyrok byłego najemnika grupy Wagnera, który wybił oczodoły swojej byłej żonie, bijąc ją na oczach córki, wywołał szerokie oburzenie opinii publicznej. Wobec kobiety, która musiała zastąpić zmiażdżone kości twarzy tytanową płytką, wszczęto postępowanie karne w związku z umyślnym spowodowaniem umiarkowanego uszczerbku na zdrowiu. Ale oskarżony wniósł do sądu medal "Za zdobycie Bachmutu" i usłyszał jedynie wyrok grzywny w wysokości 5 tys. rubli.
To samo dotyczy orzeczeń dotyczących innych przestępstw. Przykładowo, ponad 80 proc. oskarżonych wojskowych otrzymuje mandaty za jazdę pod wpływem alkoholu – 13 razy częściej niż w całym kraju. Większość Rosjan skazanych na podstawie tego artykułu kierowana jest na roboty przymusowe. 70 proc. weteranów jest karanych grzywną za handel narkotykami.
Jest to najłagodniejszy rodzaj kary, innym grozi o połowę rzadziej. Jedynym przestępstwem, za które personel wojskowy jest karany surowiej, jest handel materiałami wybuchowymi. Na mocy tego artykułu cztery razy częściej otrzymują oni prawdziwe wyroki niż cywile.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski