Trwa ładowanie...
d30a0yi
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosja zdelegalizowała samorząd Tatarów krymskich. Medżlis ogłasza stan wyjątkowy

• Samorząd Tatarów krymskich ogłasza stan wyjątkowy
• Medżlis przenosi działalność z zaanektowanego przez Rosję Krymu do Kijowa
• Informację przekazał przewodniczący Medżlisu Refat Czubarow
• We wtorek Sąd Najwyższy Krymu zdelegalizował Medżlis
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Refat Czubarow
Refat Czubarow (AFP, Fot: Max Vetrov)
d30a0yi

- Od dziś działamy w warunkach stanu wyjątkowego - powiedział Refat Czubarow po ogłoszonej przez rosyjski sąd na Krymie decyzji o likwidacji Medżlisu, który został uznany za organizację ekstremistyczną.

Polityk wyjaśnił, że stan wyjątkowy dotyczy zarówno głównego Medżlisu, jak i krymskich medżlisów lokalnych. Ogłosił jednocześnie, że przejmuje obowiązki koordynatora działań organizacji tatarskich, w tym ich zjazdu ogólnego, Kurułtaju.

Czubarow, deputowany do ukraińskiego parlamentu, podkreślił, że decyzje działających na "czasowo okupowanym przez Rosję Krymie" organizacji, które będą przedstawiały się tam jako tatarskie, będą nielegalne.

d30a0yi

Wniosek o likwidację Medżlisu zgłosiła prokurator Krymu Natalia Pokłonska, mianowana na to stanowisko po dokonanej przez Rosję w 2014 roku aneksji tego należącego do Ukrainy półwyspu. Komentując orzeczenie sądu powiedziała, że wszelkie działania Medżlisu na terytorium całej Rosji będą uważane za bezprawne.

Wcześniej w kwietniu prokurator Pokłonska zawiesiła działalność Medżlisu. Zarzuciła organizacji, że od początku "integracji Krymu z Federacją Rosyjską dąży do destabilizacji sytuacji na półwyspie, szerzy nienawiść do Rosji i prowokuje zachowania nacjonalistyczne i ekstremistyczne".

Proces w sprawie wniosku Pokłonskiej o likwidację Medżlisu trwał od marca w Symferopolu. Poprzedziły go aresztowania kilkunastu Tatarów, którym zarzucono związki z Partią Odrodzenia Islamskiego (Hizb-ut-Tahrir al-Islami).

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne. Tatarzy krymscy, stanowiący 12-15 proc. ludności na Krymie, zbojkotowali referendum.

Tatarzy, których deportowano w 1944 roku z Krymu do Azji Środkowej w związku z oskarżeniami o kolaborację z III Rzeszą, powrócili na półwysep dopiero w połowie lat 80.

d30a0yi

Podziel się opinią

Share

d30a0yi

d30a0yi
Więcej tematów