Trwa ładowanie...
d2dfouv

Rosja zaprzecza doniesieniom o swej obecności wojskowej na Ukrainie

Resort obrony Rosji po raz kolejny zaprzeczył, by jej oddziały wojskowe walczyły na wschodzie Ukrainy. Tymczasem mnożą się doniesienia o rosyjskiej obecności wojskowej na Ukrainie. - Te oskarżenia nie mają żadnego związku z rzeczywistością - mówi rzecznik resortu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niezidentyfikowane wojska na Krymie
Niezidentyfikowane wojska na Krymie (PAP/EPA, Fot: ANTON PEDKO)
d2dfouv

- Zwróciliśmy uwagę na pojawienie się tej "kaczki dziennikarskiej" i jesteśmy zmuszeni rozczarować zamorskich autorów tej informacji i ich nielicznych apologetów w Rosji, którzy tworzą wspólny front, by demaskować ministerstwo obrony - oświadczył rzecznik resortu generał Igor Konaszenkow.

Podkreślił, że lista oddziałów armii rosyjskiej, które jakoby ściągnięto do rejonu działań bojowych na Ukrainie, nie jest zgodna z prawdą.

Rosja od początku odrzuca oskarżenia ze strony Kijowa i Zachodu, z których wynika, że Moskwa wspiera militarnie na wschodzie Ukrainy prorosyjskich separatystów.

d2dfouv

W poniedziałek ukraińskie władze poinformowały o zatrzymaniu na swym terytorium dziesięciu rosyjskich wojskowych, przy których znaleziono dokumenty i broń. Są to żołnierze z 331. pułku 98. Dywizji Wojsk Powietrznodesantowych Federacji Rosyjskiej.

W czwartek ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Geoffrey Pyatt napisał na Twitterze, że Rosja "bezpośrednio zaangażowała się w działania wojskowe na Ukrainie" i skierowała do tego kraju nie tylko swoje wojska, ale i dużą ilość sprzętu: nowoczesne systemy obrony powietrznej, czołgi i artylerię.

NATO sądzi, że na Ukrainie działa obecnie ponad 1000 rosyjskich żołnierzy.

Dwoje przedstawicieli Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji, Ełła Polakowa i Siergiej Kriwienko, poinformowało, że ponad 100 rosyjskich żołnierzy zginęło, a 300 zostało rannych 13 sierpnia na wschodzie Ukrainy. Aktywiści powołują się na świadków i rodziny poległych.

d2dfouv

Podziel się opinią

Share
d2dfouv
d2dfouv
Więcej tematów