Trwa ładowanie...
d3uhskp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosja zablokowała wyjazd Lapończyków na kongres organizowany przez ONZ

Rosyjskie władze nie dopuściły do wyjazdu reprezentantów rosyjskich Lapończyków na kongres organizowany przez ONZ. Donoszą o tym dzisiejsze fińskie, norweskie i szwedzkie media. Światowe spotkanie rdzennych mieszkańców wielu kontynentów ma się odbyć w Nowym Jorku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja zablokowała wyjazd Lapończyków na kongres organizowany przez ONZ
(AFP, Fot: Dmitry Kostyukov)
d3uhskp

Walentina Sowkina, reprezentująca rdzennych mieszkańców Półwyspu Kolskiego, została zatrzymana przez policję podczas jazdy samochodem w stronę pobliskiej granicy norweskiej. Miała ona z Kirkenes lotnicze połączenie do Nowego Jorku. Kontrola dokumentów przez rosyjską policję trwała tak długo, że minęła godzina odlotu samolotu. Ponadto ktoś przeciął opony jej samochodu.

Dwojgu innym delegatom - Rodionowi Suliandziga i Annie Naikanczinie, odlatującym do USA z Moskwy - po prostu zatrzymano na lotniskach paszporty.

Suliandziga jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Rdzennych Narodów Północy, Syberii i Dalekiego Wschodu. Miał w imieniu stowarzyszenia mówić w Nowym Jorku o problemach własności ziem oraz bogactw naturalnych terytoriów zamieszkiwanych przez te narody.

Oblicza się, że w ok. 90 państwach mieszka niemal 5 tys. małych, ale rdzennych narodowości. W sumie liczą one ponad 370 mln ludzi. W Rosji oficjalnie jest ich 40. Wśród nich są Lapończycy, mieszkający również w Norwegii, Szwecji i Finlandii.

d3uhskp

Podziel się opinią

Share

d3uhskp

d3uhskp
Więcej tematów