Trwa ładowanie...
22-09-2014 13:34

Rosja zablokowała wyjazd Lapończyków na kongres organizowany przez ONZ

Rosyjskie władze nie dopuściły do wyjazdu reprezentantów rosyjskich Lapończyków na kongres organizowany przez ONZ. Donoszą o tym dzisiejsze fińskie, norweskie i szwedzkie media. Światowe spotkanie rdzennych mieszkańców wielu kontynentów ma się odbyć w Nowym Jorku.

Rosja zablokowała wyjazd Lapończyków na kongres organizowany przez ONZŹródło: AFP, fot: Dmitry Kostyukov
dhk42ff
dhk42ff

Walentina Sowkina, reprezentująca rdzennych mieszkańców Półwyspu Kolskiego, została zatrzymana przez policję podczas jazdy samochodem w stronę pobliskiej granicy norweskiej. Miała ona z Kirkenes lotnicze połączenie do Nowego Jorku. Kontrola dokumentów przez rosyjską policję trwała tak długo, że minęła godzina odlotu samolotu. Ponadto ktoś przeciął opony jej samochodu.

Dwojgu innym delegatom - Rodionowi Suliandziga i Annie Naikanczinie, odlatującym do USA z Moskwy - po prostu zatrzymano na lotniskach paszporty.

Suliandziga jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Rdzennych Narodów Północy, Syberii i Dalekiego Wschodu. Miał w imieniu stowarzyszenia mówić w Nowym Jorku o problemach własności ziem oraz bogactw naturalnych terytoriów zamieszkiwanych przez te narody.

Oblicza się, że w ok. 90 państwach mieszka niemal 5 tys. małych, ale rdzennych narodowości. W sumie liczą one ponad 370 mln ludzi. W Rosji oficjalnie jest ich 40. Wśród nich są Lapończycy, mieszkający również w Norwegii, Szwecji i Finlandii.

dhk42ff
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhk42ff
Więcej tematów