Rosja-USA: porozumienie ws. irackich sankcji
Rosjanie i Amerykanie osiągnęli w czwartek porozumienie w sprawie nowej listy dóbr, jakie może
importować Irak w ramach zrewidowanych sankcji ONZ wobec tego kraju - poinformował w czwartek amerykański podsekretarz stanu John Wolf.
Wcześniej rosyjskie MSZ informowało nieco powściągliwiej o wynikach dwudniowych negocjacji, mówiąc o osiągniętym w nich "znaczącym postępie".
Wolf powiedział, że udało się sporządzić jedną listę dóbr - dotychczas istniało ich kilka.
Przedstawiciel strony amerykańskiej wyraził nadzieję, że Rada Bezpieczeństwa zadziała najszybciej, jak to możliwe, i uczyni to jednogłośnie. Jego zdaniem, stosowną rezolucję Rada Bezpieczeństwa może przyjąć nawet w kwietniu.
ONZ nałożyła sankcje na Irak po jego inwazji na Kuwejt w roku 1990. W ramach ONZ-owskiego programu "ropa za żywność" Bagdad może sprzedawać ograniczoną ilość surowca w zamian za co mógł sprowadzać określone towary: żywność i lekarstwa.
Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pragną przeforsować w Radzie Bezpieczeństwa ONZ tzw. inteligentne sankcje wobec Iraku, które ułatwiłyby napływ do tego kraju towarów cywilnych, natomiast zaostrzyłyby kontrolę nad materiałami mogącymi mieć zastosowanie wojskowe, zwłaszcza przy produkcji broni masowego rażenia.
Rosja - jeden z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa - długi czas blokowała tę propozycję, sugerując, że najlepsze byłoby całkowite zniesienie sankcji, czego od dawna domaga się Bagdad. Ostatecznie jednak zgodziła się na zaaprobowanie nowej listy towarów dla Iraku.
Sankcje wobec Iraku mogą zostać uchylone dopiero wówczas, gdy ONZ-owscy inspektorzy skonstatują na miejscu, że Bagdad zlikwidował swoją broń masowego rażenia. Irak utrzymuje, że już to zrobił, lecz od roku 1998 nie chce wpuścić ponownie na swoje terytorium ONZ-owskich inspektorów. (mag)