Trwa ładowanie...
db1hwqx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Republikańscy senatorowie nie wierzą w sukces rozejmu na Ukrainie

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że ogłoszony rozejm może doprowadzić do powstania na wschodzie Ukrainy zamrożonego konfliktu, jak w Naddniestrzu - oświadczyli amerykańscy senatorowie z Partii Republikańskiej John McCain i Lindsey Graham.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
John McCain
John McCain (AFP, Fot: Yuriy Kirnichny)
db1hwqx

"Jeśli historia uczy nas czegokolwiek, to tego, że jeśli ludzie, którzy wierzą w praworządność i demokrację ustępują dyktatowi bandytów, to zawsze jest jeszcze gorzej" - oświadczyli we wspólnym komunikacie McCain i Graham, którzy uchodzą w Partii Republikańskiej za "jastrzębi".

Zapewnili, że "mają wielki szacunek do prezydenta Petro Poroszenki" oraz ukraińskiej armii i podzielają ich pragnienie osiągnięcia pokoju i ocalenia życia ludzkiego, ale są "głęboko sceptyczni" co do tego, że zawarte porozumienie pomoże osiągnąć te cele.

Ich zdaniem fakt, iż przywódcy Ukrainy zgodzili się na zawieszenie broni, odzwierciedla "brutalną rzeczywistość" w terenie. "Tysiące rosyjskich żołnierzy zaatakowało Ukrainę, podczas gdy Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie dostarczyły ukraińskiemu wojsku pilnie potrzebnej do obrony kraju broni i materiału wywiadowczego" - stwierdza komunikat.

db1hwqx

Senatorowie przyznali, że zawieszenie ognia "może być lepsze niż alternatywa", ale ostrzegli, że sytuacja wciąż może ulec pogorszeniu, gdyż - jak to bywało w przeszłości - prezydent Rosji Władimir Putin i jego ukraińscy sojusznicy mogą złamać rozejm. "Dlatego dziś ważniejsze jest niż kiedykolwiek wcześniej, by Stany Zjednoczone i ich sojusznicy dostarczyli Ukrainie pomocy, której tak bardzo potrzebuje" - zaapelowali senatorowie.

Wstrzymanie ognia w Donbasie

W Mińsku na spotkaniu grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE przedstawiciele Ukrainy oraz samozwańczych republik separatystycznych z Doniecka i Ługańska podpisali protokół o wstrzymaniu ognia w Donbasie od godz. 18 (17 czasu polskiego).

Prezydent Poroszenko nakazał wstrzymanie ognia we wschodnich obwodach kraju. Separatyści z kolei zastrzegli, że podpisanie protokołu o wstrzymaniu ognia nie oznacza, iż rezygnują z dążeń do odłączenia się od Ukrainy.

Zgodnie z ustaleniami, do poniedziałku ma być utworzona grupa robocza, której zadaniem będzie opracowanie memorandum służącego za podstawę planu pokojowego. Analitycy nie kryją jednak obaw, czy rozejm się utrzyma i przypominają, że poprzedni był wielokrotnie naruszany.

db1hwqx

Podziel się opinią

Share

db1hwqx

db1hwqx
Więcej tematów