Trwa ładowanie...
02-10-2014 11:35

Przywódca kurdyjski ostrzega przed następstwami możliwej masakry w syryjskim Kobane

Uwięziony przywódca kurdyjski Abdullah Ocalan ostrzegł, że jeśli zamieszkane głównie przez Kurdów miasto Kobane w Syrii wpadnie w ręce dżihadystów Państwa Islamskiego (IS), to proces pokojowy zainicjowany z władzami Turcji upadnie.

Przywódca kurdyjski ostrzega przed następstwami możliwej masakry w syryjskim KobaneŹródło: PAP/EPA, fot: Ulas Yunus Tosun
d272a2i
d272a2i

Dżihadyści oblegają miasto Ajn al-Arab, którego kurdyjska nazwa brzmi Kobane, od ponad dwóch tygodni, co doprowadziło do masowego exodusu do Turcji, dokąd uciekło 160 tysięcy Kurdów.

- Jeśli działania (dżihadystów) osiągną cel, zakończy to proces (pokojowy) - oświadczył szef Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) Abdullah Ocalan. Jego oświadczenie opublikowała delegacja stronników PKK, która Ocalana odwiedziła w więzieniu. Ocalan jest więziony przez Turków na wyspie Imrali na Morzu Marmara.

Rząd Turcji rozpoczął rozmowy z Ocalanem pod koniec 2012 roku, próbując zakończyć konflikt, w wyniku którego w ciągu 30 lat zginęło ponad 45 tys. osób, głównie Kurdów. W marcu 2013 roku PKK ogłosiła rozejm, który miał zakończyć powstanie kurdyjskich bojowników walczących początkowo o utworzenie w południowo-wschodniej Turcji własnego państwa, a później - po złagodzeniu żądań - o zwiększenia praw politycznych i kulturowych ludności kurdyjskiej.

d272a2i

W oświadczeniu przekazanym członkom legalnej w Turcji, w odróżnieniu od PKK, partii kurdyjskiej - Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) - Ocalan zachęcał Kurdów do walki z IS, by nie upadł proces pokojowy i by nie zejść z drogi do demokracji.

Dżihadyści z IS w czwartek kontynuowali ofensywę w rejonie Kobane, mimo nalotów prowadzonych przez koalicję pod dowództwem USA.

Szef tureckiego państwa Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że Ankara będzie walczyć z Państwem Islamskim i innymi grupami terrorystycznymi w regionie. Turcja dzieli z Syrią i Irakiem granicę liczącą 1200 km. W Turcji jest już 1,5 mln uchodźców z Syrii, którzy uciekli z kraju przed konfliktem.

d272a2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d272a2i
Więcej tematów