Trwa ładowanie...
d3852i0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent Komorowski w Bratysławie: wolność można traktować różnie

Wolność to wielkie wyzwanie, zobowiązanie i obowiązek, to także zobowiązanie wobec sąsiadów, którzy o wolność walczą - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski, odbierając w Bratysławie czesko-słowacką nagrodę transatlantycką.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Komorowski w Bratysławie: wolność można traktować różnie
(PAP/EPA, Fot: Jacek Turczyk)
d3852i0

Czeska i Słowacka Nagroda Transatlantycka (CSTA) przyznawana jest przez Słowacką Komisję Atlantycką (SAC) i czeskie stowarzyszenie Jagello 2000 za wkład w wolność i demokrację w Europie Środkowej. Prezydent Komorowski odebrał ją podczas specjalnej gali w słowackiej filharmonii.

Zapewnił, że traktuje tę nagrodę jako "wyraz szacunku dla całego pokolenia polskiej Solidarności, która wolność wywalczyła dla siebie i dla innych".

- Wolność można traktować różnie, jako cel sam w sobie, swobodę robienia wszystkiego, co się chce, ale można traktować jako wielkie wyzwanie, zobowiązanie i obowiązek - powiedział polski prezydent.

d3852i0

Jak podkreślił, dla niego "wolność to nie tylko zobowiązanie wobec Polski i Polaków, ale także sąsiadów i wszystkich tych, którzy o swoją wolność walczą i starają się ją umocnić, pomimo tego że zderzają się z brutalnością świata, z wojnami i z zagrożeniami ze strony sąsiadów".

Dodał, że dla Polski i dla Polaków wolność "kojarzy się z przynależnością do świata zachodniego".

Wolność kojarzy się ze zdolnością myślenia nie tylko o sobie ale i o innych, szukania tego, co ludzi i narody łączy, a nie dzieli.

Jak zaznaczył, "polska wolność oznacza, że jesteśmy razem po obu stronach Atlantyku".

d3852i0

Zwrócił uwagę, że nagroda "powstała z myślą o tym, by przekraczać podziały polityczne, które często narody dzielą". "Dlatego w sposób szczególny dziękuje za Czeską i Słowacką Nagrodę Transatlantycką" - dodał.

W stolicy Słowacji Komorowski weźmie udział w szczycie Globec2015. Spotka się także z prezydentem Słowacji Adrejem Kiską.

d3852i0

Podziel się opinią

Share

d3852i0

d3852i0
Więcej tematów