Prezydent Andrzej Duda powołał Narodową Radę Rozwoju
Chciałbym, abyśmy przygotowali dalekosiężny plan naprawy i rozwoju Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, powołując Narodową Radę Rozwoju. - Mnie się marzy polskie państwo silne. Wierzę, że dzięki eksperckiemu wsparciu, współpracy z rządem i parlamentem będzie to możliwe - zaznaczył.
16.10.2015 | aktual.: 16.10.2015 14:51
W skład Narodowej Rady Rozwoju (NRR) wchodzi 87 osób, ekspertów z różnych dziedzin. - Wszyscy, jak tutaj żeście się zebrali, jesteście ekspertami, ale też trzeba powiedzieć jedno - macie bardzo różne poglądy - podkreślił Andrzej Duda, nawiązując do słów marszałka Józefa Piłsudskiego.
Prezydent dziękował za przyjęcie zaproszenia do pracy w Narodowej Radzie Rozwoju, szczególnie osobom, które mają odmienne od niego poglądy. - Nie byłoby dyskusji, nie byłoby poważnej, mądrej debaty, gdyby siedzieli tylko ludzie zgadzający się ze sobą. W ten sposób nie rozwija się nauka, jeśli wszyscy się ze sobą zgadzają, wtedy praca nie ma sensu nad strategiami rozwojowymi, gdzie spojrzeń powinno być wiele, by przedyskutować wszystkie za i przeciw - w atmosferze szacunku, kultury debaty i merytorycznego sporu - mówił Duda.
Prezydent wyraził nadzieję, że prace NRR w każdej z dziedzin zakończą się sukcesem. - Chciałbym, byśmy przygotowali dalekosiężny plan naprawy i rozwoju RP. Mnie się marzy polskie państwo silne. Wierzę w to, że dzięki eksperckiemu wsparciu, współpracy z rządem i parlamentem będzie to możliwe, by taką Polskę osiągnąć. To był cel, dla którego startowałem w wyborach prezydenckich i to cel mojego działania jako prezydenta - podkreślił Andrzej Duda. Nie wykluczył, że skład NRR będzie jeszcze poszerzony.
Zaznaczył, że praca do wykonania jest ogromna. - Chciałbym, aby Narodowa Rada Rozwoju była ciałem ekspercko-doradczym, ale także takim, które będzie miało charakter pracy nad rozwiązaniami strategicznymi, nad perspektywami rozwoju - dodał. Prezydent mówił, że chciałby, aby Rada dyskutowała, jak w perspektywie lat: 10, 20, 30 planować działania w poszczególnych dziedzinach życia wymagających naprawy.
- To są wielkie zadania, bo oczywiście będziemy też w perspektywie pracowali - mam nadzieję - nad założeniami, a potem projektami ustaw. Ale chciałbym, by one wypełniały pewną przestrzeń, którą wcześniej zarysujecie, która zostanie przedyskutowana- zwrócił się do powołanych członków Rady.
Prezydent przypomniał, że NRR powołał w 2010 r. także prezydent Lech Kaczyński. "Zebrała się tylko dwa razy. Trzecie posiedzenie było zaplanowane, ale ze znanych wszystkim przyczyn do tego posiedzenia już nie doszło" - powiedział prezydent. Dodał, że prezydent Kaczyński nie mógł podziękować tym, którzy w Radzie pracowali. "Chciałem dziś tego dopełnić - podziękować wszystkim, którzy byli w tamtej Narodowej Radzie Rozwoju" - powiedział prezydent.
Na piątek zaplanowano także pierwsze posiedzenie Rady na temat "Bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków - diagnoza sytuacji".
Narodowa Rada Rozwoju
W skład Rady wchodzą m.in.: dr hab. Ryszard Bugaj, prof. Witold Orłowski, prof. Stanisław Gomułka, prof. Witold Modzelewski, prof. Elżbieta Mączyńska, Marek Balicki, prof. Adam D. Rotfeld, prof. Zyta Gilowska, gen. Edward Pietrzyk, przedsiębiorcy: Roman Kluska i prof. Janusz Filipiak - informuje na swej stronie Kancelaria Prezydenta. W Radzie znaleźli się także m.in. Czesław Bielecki, ks. prof. Paweł Bortkiewicz, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, prof. Antoni Kamiński, prof. Elżbieta Kryńska, Bronisław Wildstein.
NRR składa się z 10 sekcji: gospodarka, praca, przedsiębiorczość - koordynatorem tej sekcji został prof. Maciej Chorowski; ochrona zdrowia - dr Leszek Borkowski; wieś, rolnictwo - dr Barbara Fedyszak-Radziejowska; samorząd, polityka spójności - dr Jerzy Kwieciński; kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna - prof. Andrzej Nowak; bezpieczeństwo, obronność - dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski; polityka zagraniczna - prof. Andrzej Przyłębski; nauka, innowacje - prof. Artur Świergiel; edukacja, młode pokolenie, sport - dr hab. Andrzej Waśko; polityka społeczna, rodzina - dr hab. Marek Rymsza.
RR jest gremium konsultacyjno-doradczym przy prezydencie. Założeniem NRR jest stworzenie płaszczyzny dla debaty programowej nt. rozwoju Polski i wypracowanie stanowisk wykraczających poza horyzont bieżącej polityki. "Zadaniem Rady jest formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski" - informuje Kancelaria Prezydenta.
Jako forum konsultacyjne Rada będzie przygotowywać dla prezydenta opinie, ekspertyzy, a także założenia merytoryczne do prezydenckich projektów ustaw.