PolskaPrace Jarosława Jaśnikowskiego na wystawie w Gdańsku

Prace Jarosława Jaśnikowskiego na wystawie w Gdańsku

02.07.2014 14:20, aktualizacja: 02.07.2014 15:06

Ponad 30 prac Jarosława Jaśnikowskiego, jednego z najbardziej znanych przedstawicieli realizmu magicznego w Polsce, pokaże Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na ekspozycji zatytułowanej "Podróże po alternatywnym świecie". Wernisaż w czwartek.

Na wystawie znajdzie się 25 obrazów olejnych artysty oraz siedem serigrafik. Serigrafia to technika graficzna zbliżona do sitodruku. Polega na tym, że wykonuje się szablon (matrycę), którą nakłada się na gęstą siatkę, przez którą z kolei przeciska się farbę drukarską uzyskując tym samym obraz na papierze.

- Krytycy sztuki określają twórczość Jaśnikowskiego zamiennie lub uzupełniająco mianem realizmu magicznego lub realizmu fantastycznego. W jego pracach widać też fascynację surrealizmem - powiedziała Liliana Giełdon, kierownik Działu Sztuki Marynistycznej w NMM.

W pracach 38-letniego artysty dostrzec też można ślady gotyku oraz steampunku - nurtu fantazyjnego w malarstwie posługującego się wizerunkami fantastycznych maszyn i urządzeń, wzorowanych na technice XIX-wieku.

- Malarstwo Jaśnikowskiego przedstawia bardzo fantazyjne machiny - najczęściej latające, ale też i statki żaglowe - w różnych, nadrealistycznych zestawieniach. Tłem dla tych niezwykłych pojazdów jest często toń morska. Prace te sprawiają symboliczne wrażenie, jakby wzięte z marzeń sennych - wyjaśniła Giełdon.

Podkreśliła, że dzieła twórcy są "bardzo efektowne wizualnie". - Stanowią połączenie dobrego warsztatu artystycznego z bogatą wyobraźnią - oceniła.

Jarosław Jaśnikowski urodził się w Legnicy w 1976 roku. Malarstwem zajmuje się od 1991 roku. Pierwsze kroki na swojej drodze twórczej stawiał pod kierunkiem legnickiej artystki i pedagog Mirosławy Lickiewicz. W tym czasie główną inspiracją artysty była sztuka nurtu science-fiction.

W połowie lat 90. Jaśnikowski odkrył twórczość Salvadora Dalego oraz innych surrealistów. W 1998 r. pod wpływem Wojciecha Siudmaka postanowił poświęcić się pracy nad realizmem fantastycznym, który według artysty jest najciekawszą i najmniej ograniczającą formą przekazu. Obecnie Jaśnikowski jest jednym z czołowych twórców tego gatunku w Polsce, a jego obrazy są w kolekcjach na całym świecie.

Sam artysta określa siebie mianem Magellana i "opowieściomalarza", który w swobodny sposób korzysta ze świata wyobraźni.

Wystawa prac Jaśnikowskiego w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku potrwa do końca sierpnia.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także