Trwa ładowanie...

PKW: tego dnia będziemy gotowi podać pełne wyniki wyborów parlamentarnych

W poniedziałek 26 października wieczorem PKW na podstawie wyników głosowania poda, które partie przekroczyły próg wyborczy i wejdą do parlamentu. Wyniki wyborów z podziałem na mandaty w poszczególnych okręgach zostaną ogłoszone we wtorek.

Share
PKW: tego dnia będziemy gotowi podać pełne wyniki wyborów parlamentarnych
Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d2efj1s

- Zakładamy, że w poniedziałek wieczorem PKW będzie już miała wyniki głosowania - powiedziała Maria Kołtunowska z Biura Prasowego PKW. Wówczas Komisja na podstawie protokołów z głosowania poda, które partie przekroczyły próg wyborczy i wejdą do parlamentu. By znaleźć się w Sejmie, komitet wyborczy musi otrzymać co najmniej 5 proc. głosów w skali kraju, dla koalicji obowiązuje próg 8 proc. głosów.

Wstępnie konferencję prasową w poniedziałek zaplanowano na godzinę 18. - Oczywiście, należy brać pod uwagę, że konferencja może się opóźnić z przyczyn niezależnych od PKW. Wybory to jest ogromna akcja na żywo - zaznaczyła.

d2efj1s

Z kolei we wtorek zostaną ogłoszone wyniki wyborów - z podziałem na mandaty pomiędzy partie. PKW poda, ile mandatów przypadnie komitetom, które przekroczą próg wyborczy, ogłosi również, ilu kandydatów z poszczególnych okręgów znajdzie się w Sejmie. Ogłoszone zostaną również wyniki wyborów do Senatu.

Lokale wyborcze zostaną otwarte w niedzielę o godzinie 7, wyborcy będą mogli oddawać głos do godziny 21, wówczas lokale wyborcze zostaną zamknięte. Jak jednak podkreśla Kołtunowska, głosowanie może zostać przedłużone.

W poprzednich latach do przedłużenia głosowania dochodziło wskutek np. śmierci osoby oddającej głos w lokalu wyborczym czy z powodu braku kart do głosowania - tak było podczas głosowania w wyborach parlamentarnych w 2007 r. w jednej z komisji na warszawskim Ursynowie, wówczas z powodu wysokiej frekwencji trzeba było ściągać dodatkowe karty do głosowania.

- O przedłużeniu ciszy decyduje obwodowa komisja wyborcza, a akceptuje okręgowa. PKW przyjmuje jedynie tę decyzję do wiadomości - tłumaczyła Kołtunowska.

d2efj1s

W czasie głosowania w niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza dwukrotnie poinformuje o frekwencji: podczas briefingów o godzinach 13.30 i 18.30. Ponadto planowane są dwa briefingi: po otwarciu oraz po zamknięciu lokali wyborczych. W ciągu dnia - jak informuje PKW - możliwe są też briefingi sędziów PKW, w miarę potrzeb dziennikarzy.

W piątek na konferencji prasowej o godzinie 13.30 Państwowa Komisja Wyborcza poinformuje o stanie przygotowań do wyborów.

O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza. Za jej złamanie przewidziane są kary. Zgodnie z Kodeksem wyborczym w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione.

d2efj1s

Podziel się opinią

Share
d2efj1s
d2efj1s
Więcej tematów