PiS ma scenariusz obchodów 10 kwietnia
• PAP dotarła do harmonogramu obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej
• Scenariusz jest podobny do tego z poprzednich lat, ale są nowe elementy
• Przemówią m.in. Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński
Przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim, odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, a także msze i koncerty - są w planach PiS na 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej, która przypada 10 kwietnia.
Polska Agencja Prasowa dotarła do harmonogramu obchodów organizowanych przez PiS.
Przedstawiciele partii wystąpili już do miasta o zgodę na zgromadzenie. Scenariusz obchodów jest podobny do tego z lat poprzednich, ale zawiera też kilka nowych elementów.
Tradycyjnie rozpoczną się one o godz. 8.00 mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci. Przywołane zostaną nazwiska wszystkich, którzy zginęli w katastrofie. Przedstawiciele PiS złożą wieniec przed Pałacem.
Następnie politycy PiS złożą w Warszawie kwiaty na grobach ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Bródnowskim.
Przez cały dzień na scenie w pobliżu Pałacu Prezydenckiego będą wyświetlane filmy poświęcone katastrofie, zaplanowany jest także m.in. koncert.
Według informacji PAP, na godz. 16.50 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który współpracował z prezydentem Lechem Kaczyńskim jako minister w jego kancelarii. Bezpośrednio po wystąpieniu nastąpi odsłonięcie na Pałacu Prezydenckim tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu.
O godz. 19.00 odbędzie się msza św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Wcześniej odbędzie się koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej. Po mszy spod katedry wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Całość obchodów zakończy o 21.00 kolejny Apel Pamięci i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wysocy urzędnicy państwowi, dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, parlamentarzyści, członkowie rodzin ofiar katyńskich.