Trwa ładowanie...
02-12-2014 23:50

Piloci Lufthansy zapowiadają kontynuację strajku

W najbliższy czwartek odbędzie się kolejny strajk pilotów Lufthansy - zapowiedział, na krótko przed zakończeniem obecnego protestu, związek zawodowy Cockpit. Akcja obejmie połączenia międzykontynentalne oraz towarowe w godz. od 3 rano do północy.

Share
Piloci Lufthansy zapowiadają kontynuację strajkuŹródło: PAP/EPA, fot: Maurizio Gambarini
d107sy0

Trwający od poniedziałku strajk pilotów Lufthansy zakończy się o północy z wtorku na środę. 36-godzinna akcja protestacyjna spowodowała odwołanie 1400 lotów; ok. 150 tys. pasażerów nie mogło skorzystać z usług przewoźnika. Każdy dzień strajku oznacza stratę w wysokości 15-20 mln euro.

Pomiędzy pracodawcą a związkowcami istnieją nadal "znaczne różnice" zdań, dlatego postanowiliśmy przedłużyć protest - oświadczył wieczorem Cockpit reprezentujący 5,4 tys. pilotów.

Będzie to już dziesiąta w tym roku akcja strajkowa podjęta przez pilotów Lufthansy w sporze o zachowanie przywilejów emerytalnych i kwestie płacowe oraz program funkcjonowania Lufthansy w przyszłości.

d107sy0

Związkowcy domagają się utrzymania dotychczasowych zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych, z których zaczynają oni korzystać już nawet w wieku 55 lat. Pracodawca chce natomiast stopniowo podnieść ten próg przynajmniej do 60 lat. Sprawa dotyczy pilotów samej Lufthansy, jak również jej spółek córek: Lufthansa Cargo i Germanwings.

Dyrekcja Lufthansy planuje ponadto wprowadzenie tanich połączeń na trasach międzykontynentalnych i obniżenie kosztów w związku z coraz groźniejszą konkurencją linii azjatyckich. W środę strategię na przyszłość omawiać będzie rada nadzorcza największych niemieckich linii lotniczych.

Tegoroczne strajki pilotów Lufthansy kosztowały niemieckiego przewoźnika już ok. 170 mln euro.

d107sy0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d107sy0
d107sy0
Więcej tematów