ŚwiatPięciu zabitych Palestyńczyków. Hamas: to trzecia intifada

Pięciu zabitych Palestyńczyków. Hamas: to trzecia intifada

Pięciu młodych Palestyńczyków zginęło, a około 20 zostało rannych w starciach z siłami bezpieczeństwa Izraela podczas zamieszek w Strefie Gazy. - To trzecia intifada, czyli palestyńskie powstanie - powiedział przywódca radykalnego ugrupowania Hamas.

09.10.2015 | aktual.: 09.10.2015 17:42

O pięciu ofiarach śmiertelnych starć poinformowały służby medyczne Strefy Gazy. To pierwsi zabici na tym terytorium od początku października, kiedy w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu Jordanu zaczęło dochodzić do walk między Palestyńczykami a izraelska policją i wojskiem.

Jak podała izraelska armia, ok. 200 Palestyńczyków podeszło na ok. 100 metrów do granicy Strefy Gazy z Izraelem; rzucali kamieniami i toczyli płonące opony w kierunku znajdujących się po drugiej stronie izraelskich żołnierzy. Wojsko otworzyło ogień, by rozpędzić tłum Palestyńczyków; zginęło pięć osób.

Zdaniem świadków Palestyńczycy zostali zabici przez izraelskich snajperów rozlokowanych wzdłuż granicy w odległości ok. 400 metrów od demonstrantów.

Wzdłuż granicy ze Strefą Gazy władze Izraela utworzyły strefę buforową - pas o szerokości 300 metrów. Hamas i inne palestyńskie grupy bojowe mają swoje punkty obserwacyjne tuż przy granicy tej strefy.

Lider radykalnego palestyńskiego Hamasu Ismail Hanije wezwał Palestyńczyków do nasilenia walki z Izraelem i ogłosił, że ostatnie krwawe incydenty są początkiem trzeciej intifady. - Dziś jest piątek, dziś jest dzień gniewu... Ten dzień jest początkiem nowej intifady na całej palestyńskiej ziemi - nawoływał. - Za Jerozolimę oddamy dusze i krew - dodał, nazywając walczących z Izraelem Palestyńczyków bohaterami. Jego zdaniem "Gaza jest w pełni gotowa", by przyłączyć się do intifady.

W ciągu ostatnich tygodni rośnie napięcie między Palestyńczykami a Izraelem; w wyniku licznych incydentów zginęło kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Niepokoje rozpoczęły się przed trzema tygodniami w pobliżu Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, a następnie przeniosły się do arabskich dzielnic tego miasta i na Zachodni Brzeg.

Źródło artykułu:Reuters
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (145)