Trwa ładowanie...
d1b661n
Pięciu zabitych Palestyńczyków. Hamas: to trzecia intifada
ReutersZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pięciu zabitych Palestyńczyków. Hamas: to trzecia intifada

Pięciu młodych Palestyńczyków zginęło, a około 20 zostało rannych w starciach z siłami bezpieczeństwa Izraela podczas zamieszek w Strefie Gazy. - To trzecia intifada, czyli palestyńskie powstanie - powiedział przywódca radykalnego ugrupowania Hamas.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1b661n

O pięciu ofiarach śmiertelnych starć poinformowały służby medyczne Strefy Gazy. To pierwsi zabici na tym terytorium od początku października, kiedy w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu Jordanu zaczęło dochodzić do walk między Palestyńczykami a izraelska policją i wojskiem.

Jak podała izraelska armia, ok. 200 Palestyńczyków podeszło na ok. 100 metrów do granicy Strefy Gazy z Izraelem; rzucali kamieniami i toczyli płonące opony w kierunku znajdujących się po drugiej stronie izraelskich żołnierzy. Wojsko otworzyło ogień, by rozpędzić tłum Palestyńczyków; zginęło pięć osób.

d1b661n

Zdaniem świadków Palestyńczycy zostali zabici przez izraelskich snajperów rozlokowanych wzdłuż granicy w odległości ok. 400 metrów od demonstrantów.

Wzdłuż granicy ze Strefą Gazy władze Izraela utworzyły strefę buforową - pas o szerokości 300 metrów. Hamas i inne palestyńskie grupy bojowe mają swoje punkty obserwacyjne tuż przy granicy tej strefy.

Lider radykalnego palestyńskiego Hamasu Ismail Hanije wezwał Palestyńczyków do nasilenia walki z Izraelem i ogłosił, że ostatnie krwawe incydenty są początkiem trzeciej intifady. - Dziś jest piątek, dziś jest dzień gniewu... Ten dzień jest początkiem nowej intifady na całej palestyńskiej ziemi - nawoływał. - Za Jerozolimę oddamy dusze i krew - dodał, nazywając walczących z Izraelem Palestyńczyków bohaterami. Jego zdaniem "Gaza jest w pełni gotowa", by przyłączyć się do intifady.

W ciągu ostatnich tygodni rośnie napięcie między Palestyńczykami a Izraelem; w wyniku licznych incydentów zginęło kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Niepokoje rozpoczęły się przed trzema tygodniami w pobliżu Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, a następnie przeniosły się do arabskich dzielnic tego miasta i na Zachodni Brzeg.

d1b661n

Podziel się opinią

Share

d1b661n

d1b661n
Więcej tematów