ŚwiatPartie europejskiej lewicy deklarują poparcie dla faworyta greckich wyborów

Partie europejskiej lewicy deklarują poparcie dla faworyta greckich wyborów

Europejskie partie lewicowe udzieliły w przeddzień wyborów parlamentarnych w Grecji poparcia greckiej lewicowej SYRIZIE, faworytce niedzielnego głosowania i zadeklarowały, że będą walczyć z nadmiernymi oszczędnościami "brutale narzuconymi" południowej Europie.

Partie europejskiej lewicy deklarują poparcie dla faworyta greckich wyborów
Źródło zdjęć: © AFP | ARIS MESSINIS

24.01.2015 | aktual.: 24.01.2015 23:13

Po dwóch dniach obrad zakończyła się w Barcelonie zorganizowana przez te partie konferencja nazwana I Forum Południowej Europy. Jej uczestnicy zastanawiali się nad znalezieniem alternatywy dla polityki "nadmiernych cięć finansowych i oszczędności zaaplikowanej krajom Południowej Europy przez Unię Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy".

Na zakończenie obrad przyjęto dokument nazwany "Deklaracją Barcelońską". Wskazuje ona jako cel walkę z "neoliberalną strategią" narzuconą krajom południa Europy w związku z kryzysem gospodarczym.

Jako ważny krok prowadzący do zmiany sytuacji południowej Europy Deklaracja wskazuje renegocjację zadłużenia publicznego. Po wyborach w Grecji powinna się odbyć wielka konferencja europejska w tej sprawie.

Dokument uchwalony w Barcelonie koncentruje się również na metodach walki z bezrobociem, które dotknęło 27 milionów Europejczyków. Jako jeden z najważniejszych środków wskazuje inwestycje publiczne w oparciu m.in. o "tanie kredyty" z Europejskiego Banku Centralnego i kredyty banków krajowych dla średnich i małych przedsiębiorstw.

- Oczyszczenie Europy z korupcji i klientelizmu - to kolejny cel, jaki stawiają sobie partie lewicy południowoeuropejskiej. Obrady prowadził przewodniczący Partii Europejskiej Lewicy, sekretarz generalny Francuskiej Partii Komunistycznej, Pierre Laurent.

Uczestnicy I Forum Południowej Europy wyrazili przekonanie, że dość powszechnie prognozowane zwycięstwo wyborcze greckiej lewicy będzie korzystne dla całej Europy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)