Trwa ładowanie...

Parlament Izraela zatwierdził powołanie do służby 10 tys. rezerwistów

Parlament Izraela zatwierdził wniosek rządu o powołanie do czynnej służby wojskowej kolejnych 10 tys. rezerwistów - podał "Jerusalem Post". Zbrojny konflikt izraelsko-palestyński w Strefie Gazy trwa od 8 lipca i spowodował ponad 2 tys. ofiar.

Share
Parlament Izraela zatwierdził powołanie do służby 10 tys. rezerwistów
Źródło: AFP, fot: Hazem Bader
d218tfo

Jednocześnie w niedzielę komisja Knesetu do spraw zagranicznych i obrony przedłużyła do 2 września obowiązywanie "specjalnej sytuacji na froncie krajowym" w związku z sytuacją w Gazie.

Izraelskie wojsko podało, że siły powietrzne w niedzielę dokonały nalotów na ponad 50 celów w Strefie Gazy, w tym na przedstawiciela Hamasu, odpowiedzialnego za sprawy finansowe tego radykalnego ruchu palestyńskiego.

d218tfo

Tego samego dnia ze Strefy na terytorium Izraela wystrzelono 117 pocisków, w większości moździerzowych, z których siedem przechwycił izraelski system obrony powietrznej Żelazna Kopuła.

Do obecnej eskalacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego w Strefie Gazy doprowadziło uprowadzenie i zamordowanie w czerwcu trzech młodych Izraelczyków. Izrael o zabójstwo oskarżył Hamas i w ramach zakrojonej na szeroką skalę akcji zatrzymał na Zachodnim Brzegu Jordanu setki Palestyńczyków. Hamas i inni palestyńscy bojownicy nasilili wówczas ataki rakietowe na państwo żydowskie.

W odpowiedzi 8 lipca Izrael rozpoczął ataki lotnicze na Strefę Gazy, a 17 lipca armia tego kraju rozpoczęła operację lądową, której głównym celem miało być zniszczenie tuneli wykorzystywanych przez palestyńskie bojówki do przeprowadzania ataków na państwo żydowskie.

W walkach zginęło dotychczas ponad 2100 Palestyńczyków. Według ONZ 70 proc. ofiar śmiertelnych to cywile. Po stronie Izraela śmierć poniosło czterech cywilów i 64 żołnierzy.

d218tfo

Podziel się opinią

Share
d218tfo
d218tfo
Więcej tematów