Trwa ładowanie...
09-09-2014 13:52

Odrarium we wrocławskim zoo otwarte dla zwiedzających

Odwiedzający wrocławskie zoo mogą już zobaczyć Odrarium. Kompleks kilku basenów przedstawia bogactwo flory i fauny rzeki Odry.

Odrarium we wrocławskim zoo otwarte dla zwiedzającychŹródło: facebook.com/wroclawskiezoo
d150s91

Chociaż oficjalne otwarcie kompleksu nastąpi dopiero w połowie września, to Odrarium jest już otwarte dla gości wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Ostatnie prace przy kompleksie mają się zakończyć wraz z początkiem października.

W Odrarium będzie można zobaczyć florę i faunę kolejnych odcinków Odry - począwszy od źródeł rzeki w Sudetach po jej ujście do Zalewu Szczecińskiego. Bieg rzeki będzie podzielony na cztery etapy z rozmaitym zarybieniem i roślinnością. Goście zoo będą jednak mogli zobaczyć nie tylko to, co znajduje się w rzece, lecz także to, co porasta i zamieszkuje jej najbliższe sąsiedztwo.

Pierwszy ze zbiorników w kompleksie Odrarium przedstawiać będzie górną Odrę, gdzie będzie można zobaczyć takie ryby jak pstrągi czy głowacze. W drugim basenie - biegu środkowego Odry - znajdą się m.in. bolenie, brzany, okonie i sumy. Dwa ostatnie baseny przedstawiać będą starorzecze Odry i jej dolny bieg. W ostatnim ze zbiorników woda będzie zasalana, by przybliżyć rybom tam pływającym - takim jak flądry czy tasze - warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych.

d150s91

Faunę i florę Odry będzie można oglądać wzdłuż specjalnie przygotowanej ścieżki edukacyjnej. W czterech basenach znajdzie się ok. 200 tys. litrów wody. Docelowo w basenach zobaczyć będzie można kilkadziesiąt gatunków ryb i innych stworzeń wodnych. Dodatkowo na terenie Odrarium znajdzie się ponad 100 gatunków roślin.

Inwestycja, mająca na celu zaprezentowanie bogactwa przyrodniczego jednej z największych rzek płynących w Polsce, kosztowała prawie 3,5 mln zł. Ok. 90 proc. tej kwoty pokrył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

d150s91
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d150s91
Więcej tematów