Trwa ładowanie...
d1scdhh

OBWE: zatrzymani na Ukrainie Rosjanie są żołnierzami

Dwaj ranni Rosjanie zatrzymani na wschodzie Ukrainy potwierdzili, że są członkami oddziału sił specjalnych Rosji - poinformowała misja OBWE po odwiedzinach w szpitalu. Moskwa twierdziła, że zatrzymani nie są obecnie w służbie czynnej.
Share
Aleksander Aleksandrow, jeden z zatrzymanych na Ukrainie Rosjan
Aleksander Aleksandrow, jeden z zatrzymanych na Ukrainie RosjanŹródło: PAP/EPA, Fot: Roman Pilipey
d1scdhh

Podczas spotkania przedstawicieli misji obserwacyjnej OBWE, które odbyło się bez udziału władz ukraińskich w szpitalu wojskowym w Kijowie z przebywającymi tam Rosjanami, "obaj potwierdzili, że są członkami jednostki sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej" - informuje w komunikacie OBWE.

Jeden z żołnierzy powiedział, że wojskową edukację odbył w Rosji. Obaj twierdzą, że byli na misji zwiadowczej, że byli uzbrojeni, lecz nie mieli rozkazu atakowania. Obaj powiedzieli, że znaleźli się pod ostrzałem, odnieśli obrażenia i zostali pojmani 15 maja 2015 roku w pobliżu miejscowości Szczastia. Przyznali też, że już wcześniej byli, jak to nazwali, "z misją" na Ukrainie. Jeden z nich, jak napisano w komunikacie OBWE, podkreślał ustawicznie, że na Ukrainie nie ma rosyjskich oddziałów uczestniczących w walkach. Powiedzieli, że mają ukraińskich adwokatów, z którymi się już widzieli.

W środę doradca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Markijan Łubkiwski poinformował, że zatrzymani na wschodzie Ukrainy dwaj żołnierze rosyjscy są podejrzani o popełnienie przestępstwa - powołanie grupy lub organizacji terrorystycznej.

Rosja konsekwentnie zaprzecza, by jej żołnierze walczyli po stronie prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Moskwa zaprzecza też, by udzielała separatystom wsparcia w sprzęcie bojowym, czemu nie dają wiary Kijów, Zachód i rosyjska opozycja.

d1scdhh

Podziel się opinią

Share
d1scdhh
d1scdhh
Więcej tematów